Стаття розповідає історію перетворення самарянки Євдокії з грішниці на праведну мученицю, яка віддала своє життя служінню Богу та допомозі бідним і хворим.

Життя, покаяння та мучеництво святої Євдокії

1 березня за новоюліанським календарем Православна Церква вшановує святих – преподобномученицю Євдокію (близько 160-170 років), святих мучеників Нестора і Тривімія (III століття) та святу мученицю Антоніну (III-IV століття). Також цього дня вшановують пам’ять мучеників Маркела і Антонія, а також праведної Домніни Сирійської (близько 450-460 років).

НАШ ТЕЛЕГРАМ

1 березня – пам’ять преподобної Євдокії.

Свята Євдокія була самарянкою. Жила вона в Іліополі Фінікійському за часів Римського імператора Траяна (89-117 рр.). Відрізняючись в молодості рідкісною красою і стрункістю, Євдокія вела гріховне життя, торгуючи своїм тілом. Багаті наречені і шанувальники приїжджали до Євдокії з різних країн, так що вона з часом стала дуже заможною і користувалася пошаною у місцевої влади.

Господь, бажаючи врятувати душу Євдокії від вічної погибелі, влаштував так, що один старий чернець на ім’я Герман відвідав місцевість, де жила Євдокія. Герман мав звичай вголос читати Святе Письмо, і Євдокія випадково почула, коли він читав пророкування про Друге пришестя Христа і про Страшний суд.

Це читання справило велике враження і збентежило Євдокію, так як вона зрозуміла, що саме її, грішницю, очікують покарання, передбачені в Біблії. Познайомившись з монахом Германом, Євдокія дізналася від нього про християнську віру і про загробне життя. Слова ченця впали на добрий ґрунт. Повіривши в Христа всім серцем, Євдокія прийняла хрещення, всі свої скарби роздала бідним і прийняла чернечий постриг у найближчому монастирі.

Живучи багато років у цій обителі, Євдокія цілком присвятила себе подвигам посту, молитви та очищення душі. З роками вона досягла духовної зрілості і була зведена в ігумені своєї обителі. Прийнявши цю посаду, Євдокія направила свої сили на добрі справи. Вона годувала і одягала мандрівників, які відвідували її обитель, зцілювала хворих своїми молитвами.

Так Євдокія 56 років трудилася в добрих справах і чернечих подвигах. У 152 році, за імператора Антоніна, вона мученицькі закінчила своє праведне життя. За поширення християнської віри Євдокію обмовили в чаклунстві і обмані. Без судового розгляду її відвели на місце страти і обезголовили.

Особлива молитва до святої Євдокії

Духовною істиною душу свою до любові Христової прив’язала ти як учениця. Слово тлінне, привабливе і тимчасове зневажила: спочатку постом пристрасті знищивши, а потім стражданнями ворога посоромивши. Тому Христос подвійного вінця сподобив тебе, славна Євдокіє, преподобна страстотерпице, моли Христа Бога, щоб спастися душам нашим. Амінь!

Джерело – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія