Дівчина, народжена в Каппадокії, стала святою рівноапостольною, викликавши чуда і хрещення цілої нації. Її життя, включаючи зцілення і світле поширення християнства в Грузії, вражає своєю святістю та божественними втручаннями.

Від давньої Каппадокії до хрещення Грузії – Подвиги святої Ніни

Свята рівноапостольна Ніна народилася біля 280 року в Каппадокії. Її батько був знатного роду і доводився родичем святому великомученику Георгію. Мати, яку звали Сусанною, була сестрою Патріарха Єрусалимського.

Одного разу вона зацікавилася долею нетлінного Хітона Господнього і прочитала, що він, за переказами, був перенесений до Іверії, давня назва Грузії. Ніна почала молитися до Пресвятої Богородиці, просячи її допомоги в апостольському служінні і набутті Хітона Господнього.

Діва Марія з’явилася дівчині уві сні, вручила хрест із виноградної лози і направила до Іверії, обіцяючи своє заступництво. Патріарх Єрусалимський благословив Ніну на подвиг апостольського служіння. Дивом уникнувши шляху мученицької смерті від вірменського царя Тиридата, вона прибула до Грузії близько 319 року.

У Мцхеті, стародавній столиці Грузії, проповідниця знайшла притулок у сім’ї бездітного садівника і своїми молитвами вона допомогла його дружині звільнитися від безпліддя і увірувати в Христа. Слава про Ніну поширилася в околицях. У день Преображення Господнього по молитві святої Ніни буря зруйнувала і скинула з високої гори язичницькі ідоли.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

Пізніше свята Ніна зцілила від важкої хвороби грузинську царицю Нану. Прийнявши хрещення, та стала ревною християнкою. Цар Міріан за намовою язичників ледь не піддав святу Ніну жорстоким мукам. Її врятувало те, що померкло сонце і непроглядна імла вкрила місто.

Цар раптово осліп, а вражена жахом свита почала благати своїх язичницьких ідолів про повернення денного світла, але марно. Тоді вони звернулися до Бога. Морок миттєво розсіявся, і засяяло сонце. Цар Міріан, зцілений святою Ніною від сліпоти, прийняв хрещення разом зі своєю свитою.

На тому місці, де святій Ніні відкрився Хітон Господній, збудували перший у Грузії християнський храм. В 324 році візантійський імператор Костянтин на прохання царя Міріана надіслав до Грузії єпископа, двох священиків і трьох дияконів, і в країні остаточно утвердилося християнство.

Отримавши звістку про близьку смерть, свята Ніна попросила царя Міріана надіслати до неї єпископа Іоана. Разом з єпископом прибув і сам цар, разом з всім духовенством. У смертного одра святої Ніни вони стали свідками багатьох зцілень.

Молитва до святої Ніни:

“Про премилосердна Ніна, Про Світла душа, Господом Богом зазначена. Руки перед тобою приклоняю, всією душею своєю тебе поважаю. Прошу тебе не про монети, прошу тебе не про матеріальних благах, а прошу про зцілення мене раби (раба) божої, хворобою одержимою. Подай мені це зцілення, життя благоденственную, мирну. Допоможи мені, свята Ніна ублагати Сина Божого, Ісуса Христа. Нехай святі ангели з неба спустять благодать. Хай буде так! Амінь!”

Пресслужба – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія