Святий Макарій Канівський, народившись в благочестивій родині, віддав своє життя служінню Церкві та захисту православ’я. Ця стаття розповідає про його життя, духовну місію та героїчний подвиг перед турецькими ворогами.
Святий, який віддав життя за віру та захистив православ’я
Преподобномученик Макарій Канівський народився в благочестивій родині Токаревських у м. Овруч у 1605 році. Сім’я Токаревських ревно дотримувалась Православ’я, і, ще будучи хлопчиком, святий вирішив присвятити своє життя Церкві.
Юнак прийняв постриг в Овруцькому монастирi. В 1638 р. Митрополит Київський Петро Могила призначив його настоятелем Кам’янецького Воскресенського монастиря. 33 роки святий Макарій керував братією спочатку Воскресенського, а потім Куп’ятицького, Пінського і Овруцького монастирів. У 1671 році турки, підкуплені уніатами, зруйнували Овруцький монастир. Преподобний увійшов тоді до числа братії Києво-Печерської Лаври. Потім він був призначений настоятелем Канівського монастиря, що з його приходом став тверди нею Православ’я.
5 вересня 1678 турки увірвалися в Канівський монастир. Преподобний Макарій зустрів ворогів з хрестом у руках на паперті храму, в якому зачинилися братiя i народ.
Турки вимагали від преподобного вiдкрити храм і видати їм монастирські скарби. Почувши відповідь святого, що його скарб на Небі, розлючені розбійники повісили настоятеля за руки і за ноги між двома стовпами, а потім почали катування. Через два дні преподобномученику відрубали голову, а храм разом з усім, що знаходився в ньому, народом спалили. Полум’я не знищило тіла преподобномученика, його поховали на місці згарища. У 1688 році мощі святого були знайдені нетлінними і перенесені в Переяславський Вознесенський монастир.
У 1942 році мощі перенесли в Троїцьку Церкву м. Черкаси, а з 1965 року вони знаходяться в храмі на честь Рiздва Пресвятої Богородиці в тому ж місті.
Пам’ять преподобномученика Макарія звершується двічі: 7 вересня – на день його кончини і 13 травня – на день перенесення його святих мощей.
Отче святий Макарію Канівський, ти, який віддав своє життя в ім’я віри та захистив православ’я, ми звертаємось до тебе з поклоном і молінням. Ти став прикладом відданості Богові та живою свічкою в середині нашого світу темряви.
Молимо тебе, святий Макарію, будь нашим заступником перед Богом і молись за нас, грішників, щоб ми знайшли силу віри і мужність у подоланні життєвих випробувань.
Допоможи нам знайти світло Божої мудрості та любові у наших серцях і допомогти іншим на цьому шляху.
Святий Макарію, ти, який встояв перед ворогами в ім’я віри і був вірним своєму покликанню, молимо тебе, допоможи нам бути міцними вірою і гідними служити Господу.
Нехай твоя свята молитва приносить нам благодать та вдосконалення, а твоя світла душа залишається наставником і заступником для нас усіх. Амінь.
Пресслужба – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія
Соц.медіа