Вселенський Патріарх Варфоломій у своїй проповіді розповідає про важливість терпіння та віри, відзначаючи століття Фінляндської Православної церкви в складі Вселенського патріархату.

Про терпіння та віру: Патріарх Варфоломій на божественній літургії

Проповідь Всесвятішого Патріарха Варфоломія, Архієпископа Константинополя – Нового Риму і Вселенського патріарха на Божественній Літургії в Успенському кафедральному соборі Гельсінкі з нагоди відзначення століття автономії Фінляндської Православної церкви в складі Вселенського патріархату 10 вересня 2023 року:

“Проповідь Його Всесвятейшості

Вселенського Патріарха Варфоломія на Патріаршій Божественній Літургії в Успенському кафедральному соборі

Хельсінкі, неділя 10 вересня 2023 року.

Святі Леве, Архієпископе Хельсінкі та всієї Фінляндії,

Високопреосвященнії брати ієрархи,

Улюблені в Бозі діти,

Сьогодні Господь і Спаситель наш Ісус Христос нагадує нам про те, як Мойсей підняв змія в пустелі. Бог вивів Свій народ із Єгипту через Червоне море до Землі обіцяної, і для їхньої підтримки Бог чудовим чином надіслав манну з небес, щоб годувати їх у дорозі. Але люди втратили терпіння (Числа 21:4). Терпіння втрачає кожен з нас, і це може здатися навіть дрібницею. Щодня ми піддаємося спокусі бути нетерплячими. Нетерпіння викликають найпростіші незручності: трафік на дорозі, довгі черги, загублені окуляри або ключі. І, звісно ж, найсильніше нетерпіння виникає, коли народ Божий закликаний відзначитися великими ділами віри.

Сьогодні ми відзначаємо 100-річчя з моменту надання Вселенським Патріархатом автономії Фінляндській Православній Церкві. Ми шануємо і дякуємо Богу за всіх вірних православних християн, які з вірою боролися за церковну незалежність і поклали великі жертви для зростання Фінляндської Церкви в її перші роки існування. І, звісно, були часи, коли ваші благословенні предки стикалися зі спокусою нетерпіння. Мабуть, вони питали себе, як довго їм доведеться терпіти, перш ніж Бог відповість на їхні молитви? Подібні питання зрозумілі, але спокуса нетерпіння може призвести до гніву і незадоволення.

Народ Ізраїля, втративши терпіння в пустелі, розгнівався на Бога і спротивився Йому, кажучи: «Чому вивели ви нас із Єгипту, щоб померти нам у пустелі? Бо тут немає ні хліба, ні води, і душею нашею відразує ця нікчемна їжа» (Числа 21:5). Люди сміливо стверджували, що вони ненавидять їжу, яку Бог подарував їм, щоб підтримати їх на шляху до Землі обіцяної. Нетерпіння небезпечне, оскільки воно може призвести до необдуманих слів і вчинків.”

НАШ ТЕЛЕГРАМ

Образливі та злі слова, виголошені у нетерпінні, можуть пошкодити відносини між друзями і сусідами, вони можуть позбавити люблячих зв’язків у сім’ї та між друзями, а навіть спровокувати гнів і насильство. Ми бачимо це у наших родинах, у церквах, у наших селах та містах. Фінляндська церква, як і будь-яка інша церква, відчула на собі біль від нехороших слів, вимовлених у гніві та нетерпінні. Але гнів і нетерпіння шкодять не лише нашим відносинам тут, на землі, вони шкодять нашим відносинам з Богом. Гнів і нетерпіння спонукають нас відкинути Бога і шукати своєї волі.

Коли народ Ізраїля скоїв гріх і повстав проти Господа, серед народу з’явилися вогненні змії, і багато людей було уражено, а багато загинуло (Числ. 21:6). У наш час можливо, що нас не жалять вогненні змії, але нетерпіння та гнів продовжують отруювати людські серця смертельним ядом гріха, що призводить до глибоких страждань у світі.

Сьогодні Господь і Спаситель наш Ісус Христос нагадує нам: «Бог бо так полюбив світ, що віддав Сина свого Однородного, щоб кожен, хто вірує в Нього, не згинув, але мав життя вічне» (Ін. 3:16). Коли народ Божий у пустелі усвідомив свій гріх, вони закликали Бога про милість, і Господь велів Мойсеєві створити мідного змія і підняти його на жердці. Тоді ті, кого вкусило жало гріха, могли подивитися на мідного змія і одужати.

Ось чому Господь наш каже нам: «І, як Мойсей підняв змія в пустелі, так повинно бути піднятим Сина Чоловічого, щоб кожен, хто вірує в Нього, мав життя вічне» (Ін. 3:14-15). Ісус говорить тут про таємницю Свого Розп’яття і про те, як ми можемо знайти уздоровлення та вічне життя через Його бездоганну саможертву. Уразливі від отрути гріха – отрути нетерпіння і гніву, ми поглядаємо на Розп’ятого Месію, і в Ньому знаходимо спасіння, бо в Розп’ятті Христа ми бачимо бездоганне, божественне терпіння.

Сьогодні варто згадати слова святого Павла, що нашою славою є Хрест Христовий (Гал. 6:14), оскільки Хрест – джерело терпіння і божественної любові. Христос не вимагав Свого, не змушував людей виконувати Свою волю, а любив найвищою любов’ю і з найбільшим терпінням нес гріх людства. І, несучи наші гріхи, Бог пропонує нам прощення, помирення та вічне життя. Бо, як співаємо в псалмах: «Господь милостивий і благодатний, довготерпеливий і многомилосердий» (Пс 102:8). Приймаючи терпляче і любляче прощення від Бога, ми надихаємося та зміцнюємося, щоб любити та прощати інших з Божою милістю та терпінням.

Його часу і Його волі.

Замисліться на хвилину про історію Йосифа, улюбленого сина Якова. Пам’ятаєте, як брати Йосифа завидували йому і як у гніві вони видали його, розірвали його одяг, кинули його в яр та залишили померти. Потім Йосифа купці взяли та продали в рабство в Єгипеті. Проте Божественним провидінням Йосиф опинився слугою у дворці фараона. Оскільки Бог чинив великі дива через Йосифа, фараон призначив його начальником всього Єгипту і він управляв усіма його справами. Пізніше, коли в країні почався голод, брати Йосифа приїхали в Єгипет просячи допомоги. У цей момент у Йосифа було всі підстави бути нетерплячим і виявити гнів. У нього також була чудова можливість помстити і змусити своїх братів заплатити за зло, яке вони зробили. Але з божественним терпінням, любов’ю та милосердям, в слізьми любові Йосиф простив їх і прийняв, подарувавши їм піклування і підтримку. Це – та терпляча любов, якою Бог закликає нас поділитися зі світом.

Сьогодні з великою радістю відзначаємо 100-річчя надання автономії Фінляндській Православній Церкві Вселенським Патріархатом. Одне з найвеличніших задоволень батьків – бачити, як Бог діє у їхньому дитині та через неї, коли вона росте і зростає. Сьогодні Мати-Церква радіє і дякує Богові, що вилив таку благодать на Фінляндську Церкву. Ми прославляємо Бога, який дав “скарб сей в глиняних сосудах, щоб перевищена сила була приписана Богові, а не нам” (2 Кор. 4:7).

Ми дякуємо Богу за всіх вірних, які були перед нами; всіх, хто служив, молився і працював в терпінні та любові, щоб будувати Тіло Христове, і молимося з невідхилімою впевненістю, щоб Бог продовжував зміцнювати, направляти і благословляти Фінляндську Церкву та всіх її вірних. Як Бог поєднує матір з її дітьми в багатої любові, постійної молитви та саможертвеній жертві, нехай Бог завжди зміцнює і углиблює зв’язки єдності між Матір’ю-Церквою Константинополя та її улюбленою донькою-церквою Фінляндії.

Нехай через сто років діти наших дітей стоять на цій святій землі, міцні в своїй православній християнській вірі, піднімаючи свій голос у гімні, разом зі святими і ангелами славлячи і прославляючи Бога, Отця нашого Небесного, Сина Його, Господа нашого та Спасителя Ісуса Христа і Всесвятого Благого та Животворящого Духа. Амінь!

Джерело:ort.fi/juhlavuosi