Ой, на річці, на Йордані,
Добрий вечір на Мелані.
Щедрий вечір, добрий вечір,
Добрим людям на сей вечір!..

13 січня — день пам’яті преподобної Меланії Римлянки або, як кажуть у народі, Щедрий вечір або Меланки. Цього дня готують святкову вечерю, яку величають Щедрою, тому що страви цього вечора є дуже багатими.

Свята Меланія була однією з перших римлянок, які пустили до свого серця Ісуса Христа. Вона народилася і виросла в люблячій християнській родині. Батьки були заможними і знатними римлянами, тому мали великі надії на шлюб єдиної доньки. У 397 році Меланію проти своєї волі видали заміж за знатного юнака Пініана.

Меланія просила чоловіка жити у непорочності, але він палко хотів мати дітей. Незабаром Меланія народила доньку, яку вирішила посвятити Господу. Пізніше свята знову завагітніла та народила хлопчика, який після хрещення відійшов до Господа. Бачачи страждання дружини, блаженний Пініан просив Бога зберегти їй життя і дав обітницю жити у непорочності. Незадовго померла і їх перша дочка.

Меланія та Пініан зібрали увесь свій спадок та вирішили почати нове життя залишивши Рим назавжди. Вони почали відвідувати хворих, приймати подорожніх, щедро допомагати бідним, допомагали старцям і монастирям, купуючи для них землі в Месопотамії, Сирії, Єгипті, Палестині. На їх кошти було збудовано багато храмів і лікарень. Свята Меланія переписувала священні книги і роздавала їх бідним.

У той же час свята Меланія сама зшила власяницю і носила її, не знімаючи. Після подорожі в Єрусалим та Єгипет, де свята відвідала багатьох отців-пустельників, вирішила поселитись на горі Єлеонській у самотній келії, лише зрідка зустрічаючись із святим Пініаном. З плином часу біля келії виник монастир, де зібралось біля 90 дівиць. В обителі її стараннями була збудована капличка, де поховали мощі святих: пророка Божого Захарії, святого Першомученика Стефана і Сорока святих, що прийняли муку в Севастії.

За Божим благословенням свята Меланія збудувала на горі Вознесіння Христового чоловічий монастир. Меланія приймала усіх, хто звертався до неї. Багато чудес сталось за молитвами блаженної. Повернувшись у монастир, свята почула наближення смерті, і сказала про це сестрам. І в 439 році свята Меланія спокійно віддала свою душу Господу.