Митрополит Луцький і Волинський Михаїл Зінкевич взяв участь у Всеукраїнській науковій конференції в Кременці та висловив свою обуреність стосовно наявності церков, які залишилися під впливом Московського Патріархату в Україні. Він закликав вирішувати це питання на державному рівні та активно боротися за заборону діяльності Московського Патріархату на території України.

Митрополит Михаїл Зінкевич виразив стурбованість щодо залишкового впливу церков Московського Патріархату в Україні і бездіяльності державної влади

На Тернопільщині науковці та священнослужителі Православної церкви України обговорили історію та сучасний стан Почаївської лаври. Ця подія стала першою Всеукраїнською науковою конференцією, яку провели у місті Кременці.

У четвер, 28 вересня 2023 року, у Кременці відбулася Всеукраїнська наукова конференція під назвою “Почаївська Лавра та її вплив на формування української православної ідентичності”. Ця подія відзначає 90-річчя української маніфестації, що відбулася у вересні 1933 року, і мала гасло “Почаївська лавра мусить бути українською”.

Організаторами конференції є Православна Церква України, Інститут церковної історії, Тернопільська єпархія, Київська православна богословська академія, Волинська православна богословська академія, Рівненська духовна Семінарія, Інститут української археографії та джерелознавства імені М. С. Грушевського Національної академії наук України, Кременецька обласна гуманітарно-педагогічна академія та Національний університет «Острозька академія».

НАШ ТЕЛЕГРАМ

У конференції взяв участь митрополит Луцький і Волинський Михаїл Зінкевич, який зазначив, що на Волині з Московського патріархату вийшли 150 церков, але ще 400 залишаються під його впливом, більшість з них розташовані на кордоні з Білоруссю. Митрополит висловив обурення щодо наявності таких церков і підкреслив, що це становить загрозу Україні. Він закликав вирішувати питання заборони діяльності Московського патріархату на державному рівні.

У вступному слові до присутніх владика Михаїл підкреслив особливе значення Почаївської лаври для українського народу та наголосив на тому, що ця святиня належить всім українцям. Він висловив надію, що конференція допоможе українському народу зрозуміти важливість збереження своєї ідентичності та відстоювання права на власні святині, а також підкреслив необхідність активної участі народу в прийнятті рішень на майбутніх виборах.

У цілому, конференція стала важливою подією для обговорення ролі Почаївської лаври у формуванні української православної ідентичності та національного самосвідомості.

“Ваше Високопреосвященство, всечесні отці, браття і сестри, пане ректоре, модераторе, пане мере, друзі!

Сьогодні я вітаю вас з цією особливою та важливою подією, якою є наша конференція. Це не просто конференція заради конференції. На мою думку, я можливо один із небагатьох, хто має дуже безпосереднє стосування до Почаївської Лаври. Я був ченцем цієї Лаври, келейником намісника Свято-Успенської Почаївської Лаври, і для мене життя в Лаврі не є таким чужим, як для багатьох інших. Навіть те, що я народився всього кілька кілометрів від самої Лаври, додає особливого значення цьому місцю.

Почаївська Лавра є святинею, як казав мій брат колись: “Українська святиня – Українського Народу…” Вона воістину не належить комусь одному, вона належить всім, і особливість цієї святині в першу чергу полягає в тому, що це єдине місце в світі, де є стопа Божої Матері. Це особливе місце по своєму глибокому подвижництву, адже Іов Почаївський не єдиний, хто воістину прославив Лавру найбільше з усіх. Мені видається, що сьогоднішня конференція це не стільки спроба донести інформацію кому повинна належати Почаївська Лавра за правом, скільки спроба утвердити самих себе. Ми собі не віримо, що Почаївська Лавра це святиня українського народу. Не вірить у це і влада! Не вірить у це і влада! Тому, що конкретних дій стосовно Почаївської Лаври я не бачу. Тому я бажаю, щоб сьогоднішня конференція в першу чергу утвердила нас у тому, що Почаївська Лавра – святиня, яка належить українському народові. Що робить Московський Патріархат там? І, отже, готуючись до майбутніх виборів – адже війна, безсумнівно, закінчиться, питання лише у тому, скільки жертв ми заплатимо за цю перемогу – друге питання, за кого будемо голосувати, за кого обратимо наших народних депутатів? Декілька днів тому повідомили, що щодо заборони діяльності Московського Патріархату на території України поки не вистачає голосів. Це питання, яке повинні розглянути наші обранці, і ми, громадяни, повинні бути уважними при виборі наших народних депутатів.

Отже, дозвольте мені завершити словами надії та підтримки: українські святині, такі як Почаївська Лавра, належать українському народові. Це наша спільна святиня, і ми повинні боротися за її збереження та захист від будь-яких загроз. Геть московського попа з Почаївської Лаври!” – у вступному слові до присутніх сказав владика Михаїл.

Джерело: Пресслужба Тернопільської єпархії УПЦ (ПЦУ)