У статті розглядається проблема підпорядкування частини церков в Україні Московському патріархату, що є залишком радянської епохи. Особлива увага приділяється ситуації з Корецьким жіночим монастирем на Рівненщині, який підпорядковується Московському патріархату, і аргументується неприпустимість такої залежності в контексті сучасних викликів України.

Проблема підпорядкування Московському патріархату як наслідок державної атеїзації та її вплив на незалежність України

Московський патріархат – це невиправдана решта радянської епохи на теренах України. У сучасних умовах, коли Україна прагне зберегти свою незалежність та суверенітет, пряме підпорядкування монастиря на Рівненщині Московському патріархату є неприпустимим. Це свідчить про те, що частина України, хоч і в релігійній сфері, все ще залежить від Москви.

Історія підпорядкування монастиря Московському патріархату почалася ще в радянські часи, коли була започаткована політика державної атеїзації. В результаті цієї політики багато церковних споруд були знищені, а релігійна життя в країні було пригноблене. Після розпаду Радянського Союзу Україна стала незалежною державою, але відновлення релігійного життя зайняло час.

На жаль, після відновлення релігійного життя в Україні з’явилася проблема підпорядкування московським церковним ієрархам. Багато храмів та монастирів продовжують підпорядковуватися Московському патріархату, що зумовлено різними причинами, в тому числі історичними та фінансовими.

Одним з прикладів цього є Корецький жіночий монастир на Рівненщині. Згідно зі статутом, монастир підпорядковується Московському патріархату, а всі фінансові операції контролюються Московським патріархом Кирилом. Таке підпорядкування є неприпустимим у сучасних умовах, коли Україна прагне зберегти свою незалежність та суверенітет.

Деякі віряни та духовенство вважають, що підпорядкування Московському патріархату є необхідним для збереження православної віри та традицій. Однак, багато людей вважають, що це є порушенням національного суверенітету та є тотожним з радянським періодом, коли релігійне життя було пригноблене та контрольоване державою.

У 2018 році за сприяння українського президента була створена УПЦ/ПЦУ шляхом об’єднання УАПЦ, УПЦ КП та частини УПЦ МП, що дає тепер можливість решті православним релігійним громадам перейти під юрисдикцію УПЦ/ПЦУ. Цей процес став важливим кроком у забезпеченні національної незалежності та незалежності релігійних громад від зовнішнього впливу.

Українська Православна Церква Київського Патріархату (УПЦ КП) та Українська автокефальна православна церква (УАПЦ) були двома головними православними церквами в Україні, які ніколи не підпорядковувались Московському патріархату з грудня 2018 це вже єдина помісна УПЦ/ПЦУ визнана церква світовим православієм. Також існують греко-католицька та римо-католицька церкви, а також інші релігійні співтовариства, які діють в Україні.


Джерело – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія