Цей день є одним з найважливіших у християнському календарі, коли віряни згадують Тайну Вечерю та страждання Ісуса Христа перед Його смертю на Хресті. Увечері відбувається послідування Святих та Спасительних Страстей Господа, а після поклоніння Хресту деякі віряни проводять нічне бдіння. Цей день нагадує віруючим про значення Євхаристії та про те, що Христос прийшов на землю, щоб звільнити людство від гріхів та дарувати вічне життя.

Значення Євхаристії та Спасительних Страстей Господа в християнському календарі.

Страсний Великий Четвер – один з найважливіших днів у християнському календарі, що відзначається у четвер перед Пасхою. Цей день присвячений спомину Тайної Вечері, коли Ісус Христос зі своїми учнями зібрався за столом і встановив святу традицію їди Євхаристії. Великий Четвер є часом, коли віряни вшановують цю подію та згадують останні години перед смертю Ісуса.

У цей день кожна церква відзначає Велику Літургію святителя Василія Великого, під час якої виконуються особливі молитви та піснеспіви. Віруючі згадують молитву Ісуса Христа в Гефсиманському саду, де Він молився перед своєю казнню. Також згадується зрада Іудою та взяття Христа під варту.

Під час Літургії на Великий Четвер, віряни повторюють піснеспів: «Вечері Твоєї Тайної, Сину Божий, причасником мене сьогодні прийми…» це свідчить про те, що вони згадують першу Євхаристію та просяться до столу Господа.

Після Літургії на Великий Четвер, увечері, відбувається послідування Святих і Спасительних Страстей Господа нашого Ісуса Христа. Під час цієї служби, при світі запалених свічок, читаються 12 уривків з усіх чотирьох Євангелій, де розповідається про страждання Ісуса, від останньої бесіди з учнями за Таємною Вечерею до Його поховання.

У Великий Четвер увечері віряни згадують і поклоняються Хресту, що символізує страждання та смерть Ісуса Христа на Хресті. Цей обряд називається поклоніння Кресту і є підготовкою до основної події Великодня – Воскресіння Христа. Після поклоніння Кресту, деякі віряни проводять весь нічний бдіння у церкві, що символізує їхню готовність до воскресіння Христа на третій день після Його смерті.

Великий Четвер є часом спокути та покаяння перед Богом, часом пам’яті та вшанування жертви, що зробив Ісус Христос за людство. Цей день нагадує віруючим про значення Євхаристії та про те, що Христос зійшов на землю, щоб звільнити людство від гріхів і дарувати вічне життя.

Автор: прот. Роман Будзинський духівник ГО “Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія”

Джерело – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія