Митрополит УПЦ Олександр Драбинко на Міжнародній науково-практичній конференції виступив з доповіддю «Участь Константинополя у розв’язанні сучасної канонічної кризи у православ’ї в Україні». Владика засвідчив різне ставлення Російської і Константинопольської Церков до «української проблеми». На його думку, вилучення українського питання з порядку денного Всеправославного собору, що скликаний на 19 червня на Криті, не значить, ніби Константинополь вважає це внутрішньою справою Московського Патріархату. Митр. Олександр також нагадав про програмну промову патріарха Варфоломія на Софійській площі в Києві в липні 2008 року, коли Україна була буквально за крок до «другої канонічної» Церкви. Патріарх Варфоломій тоді назвав приєднання Київської Митрополії до Москви у 1686 році «анексією», а також окреслив канонічні повноваження Вселенського престолу і визначив еклезіологічну позицію Патріархату стосовно України, чим обґрунтував можливу участь Константинополя у вирішенні українського церковного питання.
 
За спостереженням митр. Олександра, тим, хто вихований у традиціях Руської Православної Церкви, буває важко зрозуміти логіку ієрархів Константинопольського Патріархату. Доповідач окреслив три чинники, які безумовно враховує Фанар щодо України. Це позиції: 1) помісних Церков (включно з РПЦ); 2) представників православної церковної спільноти України (разом УПЦ, УПЦ КП та УАПЦ) та 3) української держави.
 
Питання про канонічний статус і адміністративний устрій Церкви в Україні (автокефалія, автономія чи нинішній статус УПЦ як самокерованої Церкви в складі МП) в умовах церковного розділення набуває «виразного етичного і пастирського значення», зазначив митр. Олександр. Він також нагадав про бажання покійного митрополита Володимира (Сабодана), щоб УПЦ здобула власну суб’єктність у сім’ї Православних Помісних Церков.

По матеріалам сайту Релігія в Україні

Фото і відеозвіти конференції можна переглянути тут