Пам’ятник трагедії і скорботи – Бабин Яр. Нескінченний потік людей різних національностей і віросповідань тягнеться до місця безвинної загибелі тисяч жертв, щоб поклонитися і покласти квіти. Минуло 75 років, але пам’ять болю є в наших серцях. Стогін тієї пори, немов благання про порятунок, ніколи не вщухне, а буде нагадувати нам і прийдешнім поколінням про жахи та звірства війни.

19 вересня 1941 року гітлерівці зайняли Київ. Над дзвіницями Київських церков злетіли нацистські полотнища зі свастикою. Це означало, що в місті встановлено «німецький порядок». У кожному районі Києва було створено відділення поліції. Прокотилася хвиля безперервних облав. Шукали комуністів, підпільників, євреїв. На околиці Києва в Бабиному Яру нацисти почали розстрілювати мирних жителів, активістів і циган. Тут заживо були закопані моряки Дніпровської флотилії, які захищали Київ до останнього патрона і потрапили в полон. Жінки і діти, люди похилого віку, брати і сестри. До сих пір збереглися тераси, влаштовані німцями для установки кулеметів. Звідти лився смертельний свинцевий дощ.

29 вересня 1941 року листівки по всьому місту оголошували: «Всі євреї, які проживають в Києві та його околицях, в понеділок 29 вересня 1941 року мають з’явитися на перехрестя вулиць Мельникова і Дегтярівської до восьмої години ранку. Необхідно взяти з собою документи, гроші, коштовності, а також білизну і теплі зимові речі. Будь-який єврей, що не підкориться цьому наказу і буде знайдений де-небудь в місті, буде відразу страчений ».

Пам’ятник Анатолію Кузнєцову

Трагічним вересневим днем ​тисячі людей йшли в свій останній шлях. Йшли з Подолу, Печерська, Бессарабки, Святошина. Йшли чоловіки і жінки з грудними дітьми на руках, люди похилого віку і діти. Приречених пригнали на кладовище, відібравши у них всі цінні речі і одяг. Потім людей ставили поруч так, щоб одним пострілом вбити кілька людей. Вибудовували другу, третю чергу. А потік людей все тривав. Фашисти добивали поранених, заживо засипали землею грудних дітей. Після такої дикої розправи довго ще ворушилася земля, довго чулися глухі стогони.

Хлопчик-підліток Анатолій Кузнєцов став очевидцем звірств гітлерівців. Все, що бачив, крадькома записував в учнівський зошит. Він народився в Києві, а в районі Бабиного Яру жила сім’я підлітка. Дитячі ігри проходили саме там. Під час війни все змінилося. Німці перетворили цей яр в місце страти. Бабин Яр був обгороджений довгим парканом, висока напруга йшло по дротах. По будь-якій людині, що наближалась до забороненої зони, відкривався вогонь.

Весь світ дізнався про цей табір. Українців, росіян і євреїв тут розстрілювали без ліку. В Європі в той час жило 11 мільйонів євреїв, німці хотіли знищити всіх. Такий був наказ. Анатолій Кузнєцов часто розповідав епізоди з цієї історії своїм близьким і друзям. Події та факти, викладені в книзі, є достовірними. Не випадково в назві є слово документ. Все в цьому романі-документі правда і, всі в один голос просили, щоб він написав книгу.
Але він давно її писав … Перший варіант книги був готовий, коли Анатолію Кузнєцову виповнилося 14 років. Голодний хлопчик, судорожно, по гарячих слідах, записував все, що бачив, чув і знав про Бабин Яр. Він поняття не мав, навіщо це робить, але йому здавалося, що комусь цю скорботну правду потрібно розповісти, щоб пам’ятали.

Товстий саморобний зошит під назвою «Бабин Яр». Одного разу під час прибирання, мама підлітка знайшла його і, прочитавши рукопис правди, плакала над ним. Вона перша сказала, що коли-небудь він повинен написати книгу. Роман-документ все-таки був виданий і світ дізнався правду. Так, сьогодні трагедію Бабиного Яру знає весь світ. Скільки ж таких пам’ятників по всій країні? Скільки ярів чорних? І осіб, схилені в тиші над ними в думах скорботних.

На Нюрнберзькому процесі це було одним з головних звинувачень нацистам. Знищення євреїв і мирного слов’янського населення Східної Європи входило в доктрину побудови післявоєнного континенту, вироблену Гітлером. Німеччина понад усе!

Страшні уроки минулого, оплачені сотнями тисяч людських життів, – це застереження нам, нині сущим, і тим, хто буде жити після нас: ідеї ненависті, нетерпимості, дискримінації за расовою чи національною ознакою ніколи більше не повинні знайти місця в світі людей.

Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія молиться за душі покійних. Сьогодні горить свічка, як данина пам’яті про тих, хто безвинно загинув.