Наталія Шевчук, голова “Фонду пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія”, висловлює свою думку щодо надання Києво-Печерській лаврі статусу ставропігії Вселенського Патріархату. Вона вважає цей крок позитивним, але підкреслює необхідність уникнення попередніх помилок і забезпечення активного функціонування лаври. Шевчук також висловлює занепокоєння стосовно майбутнього лаври і закликає до збереження православних традицій та побудови єдиної Православної Церкви в Україні.

Голова “Фонду пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія” висловлює побоювання та надії щодо надання статусу ставропігії Києво-Печерській лаврі

“Я вважаю, що це хороший вихід зі скрутного положення, в якому опинилась наша святиня Києво-Печерська Лавра після багатьох років належності до УПЦ. Але, як кажуть в народі, диявол криється в деталях. Отже, для уникнення подібних ситуацій, які виникли раніше з Кафедральним собором святого апостола Андрія Первозванного Української Автокефальної Православної Церкви, коли фактично передали його в управління Ставропігії Вселенського Патріархату в Україні, необхідно, щоб Києво-Печерська Лавра не повторила трагічну долю Андріївської Церкви. Вона повинна функціонувати активно і бути живим місцем православної спільноти, а не просто існувати на папері як ще одна Ставропігія Вселенського Патріарха.

На жаль, на сьогоднішній день Андріївська церква перетворилася з діючого храму Української Автокефальної Православної Церкви на повноцінний музей, де проводяться платні екскурсії, концерти, майстер-класи, квести та продаються квитки для відвідування. З іншого боку, представники Ставропігії Вселенського Патріархату проводять лише одну вечірню службу у суботу та одну ранкову службу у неділю (при цьому заборонено розміщувати аналої, тетраподи, підсвічники, ікони для поклоніння, немає навіть куточка для подання церковних записок – заборонено все, що необхідне для нормального функціонування та забезпечення традиційного життя релігійної православної спільноти). Проведення інших служб залежить від бажання самого Екзарха Михаїла Аніщенка, який згодився на такий графік за Договором-оренди з Національним заповідником “Софія Київська”, оскільки Ставропігія Вселенського Патріархату не в змозі самостійно оплачувати видатки на утримання церкви.

У мене виникає дуже просте й коротке питання: як представники Вселенського Патріархату будуть сплачувати комунальні послуги, охорону та поточний ремонт Лаври? Чи знову ми стикнемося з тим, що Лавра стане музеєм, де треба платити за вхід і де експонати, що для багатьох вірян є святинями, будуть виставлятися?

Мене, як людину, яка довгі роки працювала помічником Предстоятеля УАПЦ митрополита Мефодія, і як вірянку, болить, оскільки це виглядає, ніби ми настільки не любимо все українське, що свідомо завдаємо шкоди нашим православним традиціям. Тепер, щодо можливого статусу ставропігії у Києво-Печерській лаврі, які гарантії мають українські віруючі? Чи будемо ми знову потопати у скандалах навколо особистого життя Екзархів та почувати сумніви щодо їхньої профпредатності? Можливо Фанар, хоч тепер буде більш обережним у своїх призначеннях і знайде гідного представника, який справді буде працювати на популяризацію Вселенського Патріархату в Україні, буде служити, молитись, організовувати офіційні зустрічі та реалізовувати важливі проекти для православної молоді, дітей, а також стане вибудовувати добрі стосунки з представниками ПЦУ, УГКЦ, РКЦ, УПЦ та УПЦ КП структурами.

Наразі виникає більше запитань, ніж відповідей. Залишається смиренно чекати та спостерігати, що і на кого змінюють “сильні світу цього”? Які наслідки чекає українське православ’я у скорому часі? Сподіваємось і молитимемось, щоб українська нація отримала здорову і справді єдину Православну Церкву, впевнена, що ми досягнемо компромісу та порозуміємось, бо коли якщо не сьогодні, адже ми по-горло в крові цієї клятої війни?! “- сказала Наталія Шевчук.

8 липня 2023 року Президент України Володимир Зеленський зустрівся на Фанарі з Константинопольським патріархом Варфоломієм, можливо обговорили питання «передачі» Києво-Печерської лаври.
Згідно з інформацією грецького видання, тиск на Києво-Печерську лавру посилився у зв’язку із очікуваною у суботу, 8 липня 2023 року зустрічі Зеленського з главою Фанара.
«Ромфея» пише, що «під час зустрічі буде обговорюватися питання надання Києво-Печерській лаврі статусу ставропігії вселенського патріархату».
Також, за інформацією грецьких ЗМІ сторони обговорили «інші дії щодо “об’єднання” українського православ’я».


Водночас, пише видання, монахи Лаври не бажають ані переходити до ПЦУ, ані набувати статусу ставропігії вселенського патріархату, «і саме це ускладнює переговори».

Пресслужба – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія