Стаття розкриває загадковий образ Іллі Муромця, богатира, що став частиною епосу двох націй. Розглядається вплив російської редакції на історичну подію, а також спростовується припущення про його російське походження. Зазначається, що святого Іллю Муровця вшановує Православна Церква, визнаючи його мужність та віру в Христа.

Розгадка історичного парадоксу та святості воїна Іллі Муровця

Так, насправді не варто ототожнювати ці дві постаті, що, очевидно, було вигідно зробити свого часу росії, адже вона привласнила нашого святого ще домосковської доби. Водночас, як твердять історики, росія змінила і його ім՚я, бо в нас був богатир Ілля з Морівська, села неподалік Чернігова (Ілля Морівець, Муровець). А зробили його Муромцем – нібито з російського міста Мурома.

Водночас найдавніші билини й перекази заперечують можливість народження Іллі Муромця на території сучасної росії. Там йдеться, зокрема, що до Києва Ілля дістався дуже швидко, за один день. Муром Володимирської області на росії знаходиться за 1200 кілометрів від Києва. Тобто подолати таку відстань за день було би неможливо. А от від чернігівського Морівська, який знаходиться приблизно за 90 кілометрів від Києва, це було би реально.

До речі, дослідники вказують на ще одну постать московського епосу XVII ст. – Ілька Муромця, справжнє ім’я якого Ілля Коровін. Він був самозванцем, «лжепетром», який видавав себе за царевича Петра Федоровича, якого насправді ніколи не існувало. Той Ілько був розбійником, активним діячем періоду Смути в історії московського царства на початку ХVІІ століття. Тому «билинний» образ Іллі Муромця в пізніх російських редакціях є дещо суперечливим, адже на нашого богатиря Іллю Моровця наклали образ розбійника Ілька. Тож російський Ілья Муромець – вкрадений і «переписаний» наш історичний герой.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

Для багатьох також буде новиною й те, що наш богатир Ілля Муровець вшановується Православною Церквою як святий. Канонізований він був у 1643 році – 380 років тому, за часів Київського митрополита Петра Могили. А нетлінні мощі Іллі Муромця (так вони позначаються вже кілька століть) й донині покояться у Ближніх печерах Києво-Печерської лаври, поруч з мощами інших київських святих.

На іконах преподобного Іллю Муромця зображують з мечем, адже він до чернечого постригу був воїном. Преподобний чудотворець Печерський звершував подвиг чернецтва у другій половині XII століття, упокоївся він близько 1188 року.

До речі, 35 років тому мощі святого вперше дослідили експерти і серед іншого встановили, що преподобний Ілля мав хворобу кісток тож, як і билинний герой-богатир, змолоду не міг ходити. За висновками дослідників, хвороба кісток вплинула на те, що Ілля Печерський мав надто кремезну статуру як на той час. До того ж, на кістках Іллі вчені виявили сліди багатьох битв: множинні перелами, сліди від ударів списа, меча. Це підтверджувало, що святий був воїном.

До преподобного Іллі Муромця як до мужнього воїна Христового молитовно звертаються віряни, бажаючи отримати поміч у боротьбі з ворогами видимими і невидимими. Його пам՚ять вшановують 19 грудня за новоюліанським календарем. В акафісті всім Печерським преподобним сказано: «Радуйся, Ілле, бо за подвиги стриманості й безстрашності ти в благодать зодягнувся».

Молитва святому преподобному Іллі Муромцю:

О святий преподобний отче Ілля! Київської Русі Святої заступниче, могутній воїне духовний і тілесний, в житті своєму благо народу своєму подателю і прославленню Бога вірно послуживший, і по представленні своєму заступництва за нас не залишивший, випроси, святий, у Всемилостивого Господа Вітчизні нашій Україні – доброго Володаря, мир і справедливу перемогу даруй, церкві благоустрій, людям православним від нечестивих позбавлення, воїнам-захисникам в боях перемогу і на ворогів, що замислили зло Церкві і Вітчизні православній, подолання, всіх же нас заступи, і ще просим Тебе, святче Божий, мудрість нам від Бога передай, нехай пізнаємо гріхи наші, і силу духовну, нехай покаємося в гріхах наших, і укріпи тілесно, нехай зможемо життя виправити і Україну Святу відродити, щоб в Царство Небесне через неї прийти і там з тобою і всіма святими сподобитися беззупину величати в Трійці славимого Бога Отця і Сина і Святого Духа на віки віків. Амінь.

Пресслужба – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія