Ікона Пресвятої Богородиці, відома як “Економісса” або “Домобудівниця”, має свою особливу легенду про з’явлення. Знаходиться вона на Афонській горі, в лаврі святого Афанасія. Ця ікона є свідченням благословення та підтримки Богоматері для старця Афанасія і його лаври. Віра в цю ікону передається поколіннями, а молитва до неї є проявом шанування та надії на материнську любов та заступництво Божої Матері.

Історія ікони Пресвятої Богородиці на Афонській горі та її важливе послання

Ікона Пресвятої Богородиці, що називається «Економісса» або «Домобудівниця», знаходиться на Афонській горі, в лаврі св. Афанасія. Історія її появи така.

У X столітті великий Афонський подвижник старець Афанасій заснував на Афоні лавру. Проте невдовзі через сильний голод усім ченцям довелося залишити обитель у пошуках іншого притулку. Залишився один старець-ігумен, але й сам незабаром він теж змушений був залишити лавру. З чернечим посохом старець вирушив у дорогу. Раптом він побачив Жінку, що йшла назустріч йому. Святий Афанасій здивувався: звідки могла з’явитися жінка, якщо вхід їм на святу Гору суворо заборонено?

Однак Жінка сама спитала його про те, куди він іде. У відповідь старець запитав її: «Хто Ти і як сюди потрапила? І навіщо Тобі знати, куди я йду? Ти бачиш, що я тутешній чернець». Потім він розповів усе, що трапилося з його лаврою, на що Жінка відповіла: «Тільки це! І заради шматка хліба ти кидаєш свою обитель? Повернися! Я допоможу тобі, тільки не залишай свій подвиг і не залишай своєї лаври, яка прославиться і займе перше місце серед усіх афонських обителів». «Але хто ж Ти?» – спитав здивований Афанасій Незнайомку. «Я – мати Господа твого. Я – Та, імені якої ти присвятив свою обитель», – відповіла Жінка. Недовірливо глянув старець на неї і відповів: «Боюсь повірити твоїм словам, бо буває, що лукавий приймає образ світлого ангела. Чим Ти переконаєш мене в істинності Твоїх слів?». «Бачиш цей камінь, – почув старець, – вдарь по ньому своєю палицею і тоді дізнаєшся, Хто з тобою говорить. Знай же, що з цього часу Я назавжди залишаюся Економісою (Домобудівницею) твоєї лаври».

Старець ударив палицею по каменю, і з нього ринула вода. Вражений цим дивом святий Афанасій обернувся, щоб благоговійно припасти до ніг Пресвятої Богородиці, але її вже не було. Тоді старець повернувся в свою обитель побачив, що комори монастиря наповнені всім необхідним. Незабаром до обителі повернулося багато ченців.

Волею Цариці Небесної у лаврі святого Афанасія з того часу немає економа, а лише підеконом чи помічник Економіси. На згадку про чудесне явище Богоматері св. Афанасію в лаврі написано ікону Пресвятої Богородиці-Домобудівниці. На цій іконі Божа Мати сидить на престолі з Богонемовлям на лівій руці. З правого боку престолу в молитовному положенні зображено преподобного Михайла Синадського, а з лівого – св. Афанасій, що тримає в руках вигляд своєї лаври, символізуючи цим особливу опіку, заступництво і турботу Божої Матері.

На місці явлення Пресвятої Богородиці святому Афанасію було споруджено на честь Її невелика церква в ім’я Живоносного Джерела. У ній знаходилася ікона, що зображує диво, що відбулося тут. Джерело ж досі рясно струмує, вгамовуючи спрагу паломників і подаючи зцілення віруючим.

Молитва до образу Пресвятої Богородиці “Економісса”:

О Пресвята Богородице, Домобудівнице нашої віри та благословення! Ми звертаємось до Тебе з глибокою шаною та поклоном. Залишаючись вірними дітьми твоєї небесної сім’ї, ми приходимо до Тебе зі смиренним серцем і проханнями нашої душі.

Благодатною Твоєю іконою “Економісса” Ти виявляєш свою материнську любов і готовність підтримати нас у всіх труднощах і потребах нашого життя. Ти є надією для нас, надією на Божу милість та спасіння.

Молимося Тобі, Пресвята Богородице, прикрий нас своїм благословенням і заступництвом перед Богом. Просимо Тебе, прийми наші прохання та потреби, які ми промовляємо перед Тобою у цій молитві. (Тут ви можете відтворити свої особисті наміри та прохання.)

Мати Христа, допоможи нам усвідомити величність нашого покликання та духовного зростання, щоб ми завжди залишалися вірними Божому заклику та будували Його Царство на землі. Покрий нас своїм покровом, захищай від усіх небезпек та спокус, що оточують нас.

О Пресвята Богородице “Економісса”, обійми наші серця своєю безмежною материнською любов’ю, наділи нас миром та благодаттю, і веди нас на шляху до вічного спасіння. Дякуємо Тобі за Твою незриму присутність та Твоє безмежне милосердя.

Во Імя Отця і Сина і Святого Духа. Амінь.

Пресслужба – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія