10 грудня вшановують одну з найцінніших та найшановніших святинь православ’я – Ікону Божої Матері «Знамення».

Традиційно іконописці зображують Пресвяту Богородицю з жестом заступницької молитви (Оранта) – з розпростертими руками і розкритими долонями – названа Знаменням на знак милості Богоматері до людей.

Перші гадки про ікону «Знамення» і про чудо, яке вона здійснила, датуються 1170 роком. У той час об’єднані російські удільні князі на чолі з сином Суздальського князя Андрія Боголюбського, підійшли під стіни Новгорода, щоб завоювати і підкорити його. Новгородці почали молитися Господу про допомогу. На третю ніч облоги міста архієпископ Новгородський Ілля почув голос, що повелів йому взяти з Церкви Спаса Преображення образ Пресвятої Богородиці і винести його на міську стіну. Одна з ворожих стріл потрапила в іконописний лик Богородиці, і з її очей полилися сльози. Народ сприйняв це знамення Цариці Небесної і переміг ворога.

На честь чудового заступництва Богородиці архієпископ Ілля встановив свято в день Знамення Божої Матері, яке збереглося і до наших днів.

Перед іконою Божої Матері «Знамення» моляться про мир і примирення ворогуючих, про припинення міжусобних війн, під час лиха та навали ворогів, про захист Вітчизни, а також про зцілення від хвороб очей і сліпоти.

Молитва перед іконою Божої Матері «Знамення»

О Пресвятая и Преблагословенная Мати Сладчайшаго Господа нашего Иисуса Христа! Припадаем и поклоняемся Тебе пред святою чудотворною иконою Твоею, воспоминающе дивное знамение Твоего заступления, великому Новуграду от нея явленное во дни ратнаго на сей град нашествия. Смиренно молим Тя, Всесильная рода нашего Заступнице: якоже древле отцем нашим на помощь ускорила еси, тако и ныне нас, немощных и грешных, сподоби Твоего Матерняго заступления и благопопечения. Спаси и сохрани, Владычице, под кровом милости Твоея Церковь Святую, град Твой, всю страну нашу православную и всех нас, припадающих к Тебе с верою и любовию умиленно просящих со слезами Твоего заступления. Ей, Госпоже Всемилостивая! Умилосердися на ны, обуреваемыя грехи многими, простри ко Христу Господу Богоприимныя руце Твоя и предстательствуй за нас пред благостию Его, просящи нам прощения прегрешений наших, благочестнаго мирнаго жития, благия хри-стианския кончины и добраго ответа на Страшнем Суде Его, да, спасаеми всесильными Твоими к Нему молитвами, блаженство райское унаследуем и со всеми святыми воспоем Пречестное и Великолепое Имя Достопоклоняемыя Троицы, Отца и Сына и Святаго Духа, и Твое велие к нам милосердие во веки веков. Аминь.