Сьогодні в православному календарі вшановуємо пам’ять святого преподобного Нестора Літописця, який вніс великий внесок в українську історію та культуру. Відомий своєю “Повістю минулих літ”, Нестор Печерський став важливим літописцем та духовним вченим.
Життя та спадок святого преподобного Нестора Літописця
27 жовтня православні християни вшановують пам’ять святого преподобного Нестора Літописця, Києво-Печерського.
Майбутній літописець Нестор Печерський народився в 1056 р. в Києві. Юнаком він прийшов до преподобного Феодосія і став послушником у Печерському монастирі. Чернечий постриг преподобного Нестора звершив ігумен Стефан. При ньому ж він був висвячений на ієродиякона. Про його високе духовне життя говорить те, що він у числі інших преподобних отців приймав участь у вигнанні біса з Микити Затворника, спокушеного юдейським мудруванням.
Преподобний Нестор цінував істинне знання, поєднане зі смиренням та покаянням. “Велика буває користь від учення книжного, – казав він, – книги навчають нас шляху до покаяння, бо від книжних слів набуваємо мудрість і стриманність. Це ріки, що напуюють всесвіт, від яких походить мудрість. У книгах є незлічена глибина, ними втішаємося у смутку, вони є кермом стриманності”.
В монастирі преподобний Нестор мав послух літописця. У 80-х роках він написав “Читання про життя і загибель блаженних страстотерпців Бориса і Гліба” у зв’язку з перенесенням їх святих мощей до Вишгорода 1072 року. У 80-х роках преподобний Нестор склав житіє преподобного Феодосія Печерського, а в 1091 році, напередодні престольного свята Печерської обителі, ігумен Іоан доручив йому добути із землі для перенесення у храм святі мощі преподобного Феодосія.
Головним подвигом життя преподобного Нестора було складення до 1112-1113 року «Повісті минулих літ». Надзвичайне широке коло джерел (попередні руські літописи та сказання, монастирські записи, візантійські хроніки Іоана Малали та Георгія Амартола, різні історичні збірки, розповіді старця-боярина Яна Вишатича, торговців, воїнів, мандрівників), осмислених з єдиної, суто церковної точки зору, дозволило преподобному Нестору написати історію Русі як складову частку всесвітньої історії, історії спасіння людського роду.
Інок-патріот викладає історію Київської Церкви в головних моментах її історичного становлення. Він говорить про першу згадку руського народу в церковних джерелах – у 866 році, при святому патріарху Константинопольському Фотії; повіствує про створення слов’янської абетки святими рівноапостольними Кирилом та Мефодієм, про хрещення святої рівноапостольної Ольги в Константинополі.
Літопис преподобного Нестора зберіг нам розповідь про перший православний храм у Києві (945 р.), про сповідницький подвиг святих варягів-мучеників (983 р.) і Хрещення Русі (988 р.). Першому вітчизняному історику завдячуємо ми свідоцтвами про перших митрополитів Київських, про утворення Печерської обителі, про її засновників та подвижників. В літописі дано богословське осмислення нашої історії. Духовна глибина, історична достовірність і патріотизм «Повісті минулих літ» ставлять її поряд із найвеличнішими творами світової писемності.
Преподобний Нестор спочив близько 1114 року, заповідавши печерським ченцям-літописцям продовження своєї великої праці. Його наступниками у літописанні стали ігумен Сильвестр, ігумен Мойсей Видубицький та ігумен Лаврентій. Поховано преподобного Нестора у Ближніх печерах преподобного Антонія Печерського.
Молитва преподобному Нестору Літописцю:
Обранців Божих співжителю, іноче чесний і літописцю преславний, отче преподобний Несторе, прийми принесені з любов’ю смиренні похвали наші. Ти ж бо, маючи велику сміливість на небесах, молися тепло за країну нашу і людей її, щоб визволитися нам від усякого зла, щоб взивали до тебе: Радуйся, Несторе, землі Київської перший літописцю.
Як сущий Богоносного Феодосія ученик і істинний житія його наслідувач, першим самовидцем чесних його мощей бути сподобивсяєси, їх же з іншими святоліпно переніс, успадкувавши з ними Царство Небесне, молися, щоб його і ми, що шануємо тебе, отримали.
Пресслужба – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія
Соц.медіа