Міжнародна організація ЮНЕСКО оприлюднила тривожні дані: 274 культурних об’єкти, включаючи 117 релігійних споруд, були пошкоджені внаслідок російської агресії проти України. Звіт докладно описує руйнування об’єктів, включаючи церкви, музеї, будівлі історичної цінності та багато інших.
Звіт ЮНЕСКО про культурні збитки в Україні
Міжнародна організація ЮНЕСКО підтвердила пошкодження 274 культурних об’єктів в Україні з початку повномасштабного вторгнення Росії.
“Станом на 26 липня 2023 року ЮНЕСКО підтвердила пошкодження з 24 лютого 2022 року 274 об’єктів – 117 релігійних об’єктів, 27 музеїв, 98 будівель, що мають історичну та/або мистецьку цінність, 19 пам’ятників, 12 бібліотек, 1 архів“, – йдеться у повідомленні ЮНЕСКО.
В організації зазначили, що проводять попередню оцінку збитків, завданих культурним цінностям, шляхом перехресної перевірки повідомлень про інциденти з кількох надійних джерел.
“ЮНЕСКО також розробляє разом зі своїми партнерськими організаціями механізм незалежної скоординованої оцінки даних в Україні, включаючи аналіз супутникових знімків, відповідно до положень Гаазької конвенції про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту 1954 року“, – додали там.
У своєму оновленому звіті організація вказує, скільки і яких саме пам’яток постраждало в тому чи іншому регіоні України.
Найбільше пошкоджень культурних об’єктів ЮНЕСКО зафіксувало в Донецькій (78 об’єктів), Харківській (55 об’єктів), Київській (38 об’єктів), Луганській (33 об’єкти) та Чернігівській областях (17). Також є ушкодження в Запорізькій та Сумській (по 12 об’єктів), Одеській та Миколаївській (по 8), Херсонській (6), Житомирській (3), Вінницькій (2) і Дніпропетровській та Львівській областях (по 1).
Які культурні об’єкти у регіонах пошкоджено через розв’язану Росією війну?
Серед пошкоджених пам’яток Донецької області: Донецький академічний обласний драматичний театр у Маріуполі, Свято-Георгіївський скиту у селі Долина, храм Казанської ікони Божої Матері в місті Мар’їнка, Маріупольський краєзнавчий музей, Будинок культури в Лимані, мечеть Аль-Кадар у Бахмуті, Будинок культури в Нью-Йорку.

У Харківській області від воєнних дій постраждали: Будинок “Слово” у Харкові, Харківський національний академічний театр опери та балету, Меморіал Голокосту “Дробицький Яр”, Свято-Вознесенський кафедральний собор в Ізюмі, Меморіал жертв тоталітаризму, Національний літературно-меморіальний музей Григорія Сковороди у Сковородинівці, Половецькі кам’яні баби (9-13 століття) в Ізюмі, Куп’янський краєзнавчий музей та інші пам’ятки.
Серед об’єктів Київщини, що постраждали від нападу росіян: Іванківський історико-краєзнавчий музей, Георгіївська церква у Заворичах, погруддя Тараса Шевченка та пам’ятник Архангелу Михаїлу в Бородянці, дерев’яна церква Різдва Пресвятої Богородиці, Музей Ханенків у Києві, Національний музей Тараса Шевченка у Києві, Свято-Троїцька церква (1909-15 рр.).

У Луганській області пошкоджено такі культурні пам’ятки як будівля колишніх казарм Содового заводу (1895 року побудови) у Лисичанську, Ісламський культурний центр “Бісмілля” у Сєвєродонецьку, Залізничний вокзал Попасної, збудований у 1878-93 роках, Луганський обласний академічний український музично-драматичний театр у Сєвєродонецьку.
На Чернігівщині пошкоджень серед іншого зазнали такі об’єкти: Історична будівля обласного молодіжного центру, колишній кінотеатр ім. Щорса, Чернігівський військово-історичний музей, церква Успіння Пресвятої Богородиці, збудована у 1801-04 рр., у Новому Бикові, Обласний художній музей ім.. Г. Галагана, Меморіальний будинок-музей-садиба Михайла Коцюбинського.

Серед пошкоджених пам’яток в Запорізькій області: Історико-архітектурний музей “Садиба Попова”, колишній будинок Генріха Янцена в Оріхові, церква Архангела Михаїла у Комишувасі, Будинок культури у Малій Токмачці.
У Сумській області серед іншого постраждали: Охтирський міський краєзнавчий музей, Будинок управителя маєтками Леопольда Кеніга в Тростянці, паровозне депо “Смородине”, Музей лісу у Тростянці.
В Одеській області пошкоджено: Одеський художній музей, Одеський археологічний музей, Одеський морський музей, Одеський літературний музей, Церква Святого Миколая, Спасо-Преображенський собор.

У Миколаївській області зафіксували руйнування пам’ятки Турецька криниця 18 століття у Гур’ївці, Миколаївського академічного художнього драматичного театру, костелу Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці у Киселівці, Міського палацу культури в Очакові.
У Херсонській області пошкоджені: Успенська церква в Бериславі, Херсонський академічний обласний театр ляльок, Будинок-музей Поліни Райко в Олешках, Будівля колишньої німецької гімназії у Високопіллі.

В Житомирській області: церква Святого Миколая, храм Пресвятої Богородиці Овруцької єпархії. У Вінницькій: Будинок офіцерів у Вінниці та церква Святого Георгія Побідоносця. У Дніпропетровській: Олексіївська церква у Великій Костромці. У Львівській: Будівля житлового комплексу для викладачів Львівської політехніки.
Повний список пошкоджених росіянами культурних пам’яток в Україні можна знайти на сайті ЮНЕСКО.
Схожі записи
Останні новини

Соц.медіа