Протоієрей УПЦ Андрій Дудченко наМіжнародній науково-практичній конференціїговорив про погляди покійного архієпископа УПЦ в США Всеволода Майданського на шляхи до церковної єдності. Він нагадав, як у 1997 року владика Всеволод сприяв об’єднанню УПЦ в Америці (яку він тоді очолював і яка вже була в юрисдикції Константинополя) та УПЦ в США в одну юрисдикцію. Заради об’єднання він відмовився від предстоятельства та очолив Західну єпархію об’єднаної УПЦ в США в єдності з Константинополем. Це гарний приклад для наслідування церковним ієрархам, які дійсно бажають церковної єдності, наголосив доповідач.
 
Отець Андрій також розповів, як, заради того щоб сприяти зближенню церков, владика Всеволод прийняв рішення не приймати до своєї єпархії парафії чи священиків інших американських юрисдикцій, мріючи не про переходи окремих осіб чи груп, але про зближення саме церков як свого роду корпорацій.
 
Заради єднання церквам варто іти на поступки, застосовувати найбільшу «ікономію», зазначив доповідач. Це може бути прийняття двох паралельних юрисдикцій, як це було з сербською діаспорою в США; це може бути попри літургійні чи навіть певні догматичні (!) розбіжності, як це було під час прийняття до юрисдикції Константинополя греко-католицької Карпаторуської єпархії в США у 1938 році. Владика Всеволод свідчив, що коли минуло понад 50 років, стало зрозуміло, що Константинопольський патріарх Атенагор вчинив правильно: «оскільки ті відмінні вчення і практики зникли, безболісно і природно, без чиїхось наказів». Ієрарх УПЦ в США ставив це прикладом ікономії «без завдання подальшого духовного болю вже пораненій Церкві». Якщо ми прагнемо примирення, то маємо бути готовими прийняти один одного та примиритися з багатством нашого розмаїття.

За матеріалами сайту Релігія в Україні

Фото і відеозвіти конференції можна переглянути тут