Президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган дав інтерв’ю американському телеканалу PBS у Нью-Йорку
Президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган заявив, що на завершення російсько-української війни особливу значущість має позиція Росії. Президент нагадав, що в Узбекистані він провів переговори з президентом Росії Володимиром Путіним.

«Я зрозумів, що і вони докладають зусиль, щоб завершити цю справу якнайшвидше. Такий хід може спричинити великі проблеми. На даний момент, наприклад, досягнуто домовленості про обмін 200 полонених. Це гарне досягнення… З іншого боку, наші друзі та технічний персонал всебічно займаються питаннями з агропродукції. І це, звичайно ж, гарний перебіг подій. Але тут важливо, щоб і Україна виявляла однакове з Росією розуміння і відтепер необхідно бути обопільно налаштованими, щоб зупинити ці конфлікти, цю війну», — сказав президент Ердоган в інтерв’ю американському телеканалу PBS у Нью-Йорку
За словами турецького лідера, особливе значення має повернення захоплених територій при досягненні миру між Росією та Україною.
«Це те, що потрібне і те, що очікується. У цьому питанні пан Гутерріш (генсек ООН) зробив певні кроки. Є кроки, які ми зробили. Ці кроки і це повернення (територій) справді полегшать нашу роботу», — наголосив Ердоган.
Ердоган наголосив, що з 2014 року на зустрічах із Путіним закликає його повернути Крим його господарям.
«Вони є і нашими співвітчизниками. Ми сказали їм, що «якщо ви підете на цей крок, то заспокоїть і нас, заспокоїть Україну, заспокоїть і кримських татар». Але, на жаль, з того часу там не було зроблено жодного кроку в цьому напрямку», — сказав президент.
На питання про те «чи усвідомлює Путін, що прорахувався, недооцінивши волю українського народу до самозахисту?», Ердоган сказав, «жоден лідер не визнає своєї помилки після того, як зробив крок».
Відповідаючи питанням «змогли росіяни виправдати це вторгнення», Ердоган сказав:
«Немає жодного виправдання вторгненням. І причинно-наслідковий зв’язок у цьому вторгненні найкраще можуть пояснити пан Зеленський та пан Путін, а не ми. Найкраще вони знають причини цього. Туреччина при оцінці цих причин виступає за те, щоб вислухати тут обидві сторони як країна, яка дотримується збалансованої політики. Ось чому ми маємо наполегливе бажання звести разом цих лідерів. Я хотів їх звести разом, почути це від них. Ми ще не досягли успіху, але я не безнадійний», — наголосив глава держави.
Коментуючи питання про те, хто несе відповідальність за масові поховання, виявлені в регіонах, раніше зайнятих російськими військами, Ердоган сказав, що «найідеальніша відповідь з цього питання дасть ООН після проведених робіт».
За словами Ердогана, Туреччина проводить переговори як російською стороною, так і українською, прагнучи досягти результату.
«Ми ведемо переговори і з паном Путіним, і з паном Зеленським. Також і генеральний секретар ООН продовжує контакти з паном Путіним та паном Зеленським. Що це означає? Якщо ми хочемо досягти результату, то маємо переговорити з обома лідерами, а не виступати на боці одного з них. Звичайно, важливо і це бачити, люди гинуть не лише з українського боку, а й з російського», — наголосив президент.
Президенту було спрямовано також питання про те, де «він хоче бачити Туреччину: як частину Сходу чи частину Заходу» та наголошено на бажанні Туреччини вступити до Шанхайської організації співробітництва.
«Я мушу сказати це дуже чітко, ми є частиною світу; ні Сходу, ні Заходу… Більшість нашої країни географічно належить сходу. Західна її частина окрема… На жаль, Європейський Союз не прийняв нас до членства протягом 52 років. У Європейському союзі немає іншої країни, яка опинилася б у нашій ситуації. Вони й досі продовжують відволікати нас. Проте ми є членом НАТО. Незважаючи на те, що ми є країною НАТО, країни Альянсу відволікають нас. Ми входимо до п’ятірки НАТО з підтримки. Ми маємо таку позицію в НАТО», — сказав Ердоган.
І тому Туреччина, за словами президента, шукає інших шляхів і не має наміру звітувати за них перед Європейським Союзом.
Глава держави сказав, що турецько-американські відносини в оборонній промисловості не перебувають на бажаному рівні.
«Ми маємо вивести оборонну промисловість на хороший рівень. Але є проблема F-16. Ми купували у вас F-16 і маємо продовжувати купувати. Але тут для двох дружніх країн неправильно приймати рішення з політичними підходами та продовжувати санкції щодо Туреччини у зв’язку з F-16. Нещодавно пан Байден пообіцяв мені вирішити цю проблему. Я знаю, що Байден дивиться на це позитивно. У нас навіть були переговори з республіканцями, і вони сказали, що віднесуться до цього позитивно. І який крок ми будемо робити, якщо не отримаємо бажаного результату від США? Прийматимемо свої кроки», — зазначив він.
Соц.медіа