Вселенський Патріарх Варфоломій виступив на конференції «Наш океан», де обговорювалися питання екологічної безпеки та миру. Його промова наголошувала на важливості захисту океанів від забруднення та підтримки екологічних ініціатив.

Вселенський Патріарх звертає увагу на важливість дій кожного з нас для майбутнього планети

Довкілля, богослов’я та мир у центрі подій конференції «Наш океан», яку відвідав Вселенський Патріарх у третій день його візиту до Афін. Під час свого візиту до Афін Варфоломій виступив на спеціальному заході, організованому вранці в середу, 17 квітня 2024 р., у контексті 9-ї міжнародної конференції «Наш океан» благодійним фондом Атанасіу К. Ласкаріду на тему «Морське сміття»: поєднання науки та розробки політики».

НАШ ТЕЛЕГРАМ

У своїй промові Його Святість, серед іншого, нагадав, що людина є частиною Творіння, і тому ми всі маємо відповідальність виявляти свою зацікавленість у виживанні та стійкості нашої планети. Говорячи про важливість води для життя, він сказав, що нашим обов’язком є захист океанів від забруднення та деградації. «Вода в наших океанах і морях виробляє майже половину кисню, яким ми дихаємо, і очищає атмосферу від більшої частини вуглекислого газу, який виробляє людина. Від нас залежить реалізація відповідної політики та дотримання екологічних норм», – сказав він і підкреслив, що «здоров’я океанів має важливе значення для добробуту людей, біорізноманіття та стабільності клімату нашої планети».

Патріарх підкреслив, що морські екосистеми знаходяться під серйозною загрозою через надмірний вилов, забруднення та виснаження ресурсів. «Колись нас було мало, і море здавалося нескінченним, але сьогодні нас багато, і моря в небезпеці. Навіть війни, які зараз тривають — на Близькому Сході, у Північній Африці, а також в Україні — загрожують балансу наших океанів і водних шляхів».  За його словами, для вирішення та вирішення кліматичної кризи, яка впливає на морські ресурси планети, «ми повинні постійно пам’ятати, що те, що ми робимо з океанами, ми робимо з собою і, зрештою, ми робимо з Богом». Його Святість зазначив, що захист навколишнього середовища має прямі наслідки для нашого виживання та сталого розвитку планети.

Завершуючи своє привітання, він висловив своє Патріарше задоволення Фонду суспільної допомоги Атанасіоса Ласкарідіса за організацію цієї особливої події, а також за підтримку програм, спрямованих на боротьбу із забрудненням моря. Він особливо привітав фонд за його рішення виділити суму в десять мільйонів євро протягом наступних п’яти років на боротьбу в Греції із забрудненням морів пластиком.

Раніше теплими словами Вселенського патріарха зустрів президент фонду «Євген» пані Еві Лазу-Ласкарідіс.

Після цього Вселенський Патріарх відправився до представництва Вселенського Патріархату в Афінах, де зустрівся з міністром освіти та релігійних справ Греції паном Кіріакосом П’єрракакісом, з яким він мав нагоду обговорити питання спільного інтересу. У зустрічі взяли участь о. Митрополит Лаодикійський пан Теодоріт, директор канцелярії Паносіол. Великий Патріарх пан Аетій, директор Спеціального патріаршого відомства, генеральний секретар у справах релігії Міністерства освіти пан Георгіос Каланціс та директор офісу міністра пан Ніколаос Дімакіс.

Опівдні Його Святість взяв участь у церемонії присвоєння звання почесного професора Афінського університету почесному професору Теологічної школи Етімола. Пан Власіос Фейдас. На церемонії також був присутній Мак. Архієпископ Афінський і всієї Греції п. Ієронім, прп. Митрополит Гвінеї пан Георгіос, від імені Мак. Папа і Патріарх Александрійський п. Теодорос, ряд ієрархів, духовенство, викладачі університету, родини та учні почесного, а також студенти.

Відразу після цього ректор університету Еллогім. Професор Герасимо Сіасос привітав Патріарха та мав з ним коротку розмову в його офіційному кабінеті в ректораті університету. Після цього Його Святість відвідав офіційний обід, організований Університетом у Культурному центрі «Костіс Паламас», де у короткому привітанні він згадав про внесок почесного лауреата в богословські листи, а також через час у Церкву-Матерь Константинополя.  Серед іншого він сказав:

«Церква вдячна пану Фідану за його присутність, свідчення та каталітичний внесок у церковні справи. Він наголошував на позачасовій цінності канонічної традиції, пропонував належні та юридично обґрунтовані рішення та відповіді на складні випадки та гострі питання життя Церкви, завжди готовий і невтомний, з непохитною вірою, що «Бог здійснює те, що Він хоче».

Незабутньою залишається його участь і внесок у православний і міжхристиянський діалоги. Він зробив вирішальний внесок у підготовку текстів ad referendum на Священному і Великому Синоді Православної Церкви. Слід визнати, що внесок професора Фейдаса у підготовку Синоду на Криті був вирішальним».

У другій половині дня того ж дня Вселенський Патріарх відвідав і виступив перед Асоціацією філологів «Парнас», почесним президентом якої він є, під час презентації книги Еллогіма. Професору пану Стаматіу Георгулісу за роботу та архіви покійного шведського політика Улофа Пальме, опубліковану з нагоди 38-ї річниці його вбивства. 

У своєму слові Його Святість серед іншого сказав:

«Хоробрий і символічний політик, перебуваючи на високих відповідальних посадах, дав сильне свідчення про безроздільне піклування про сприяння миру, захист соціальних прав та екологічну війну. Події виправдали його бачення та його боротьбу. Ми бачимо і бачимо в наші дні, що наслідки зміни клімату впливають на все людство, але в першу чергу на бідних і бідних на землі, що неможливо мати стійкий мир, якщо він не базується на соціальній справедливості.

Я погоджуюся з непохитним відкиданням Улофа Пальме, як розумом, так і поняттям цинічного: «Немає іншого рішення», що немає альтернативного політичного та економічного вибору дотримання беззаконня економізму та логіки «його право «сильніше», «інтересу Крейтона», як сказав би Платон. Соціальна спрямованість політики та боротьба за цілісність творіння не тільки не призводять до неконтрольованої соціальної напруги та конфліктів, але є єдиним шляхом до миру, прогресу та процвітання. Повторюємо перед вами, що дискредитувати або повністю ігнорувати альтернативні форми розвитку та масштаби «культури солідарності» неприпустимо. Невипадково, як ви пишете у своїй книзі, Ellogimote Mr. Georgoulis, що «довкілля було одним із основних ціннісних стовпів політики Пальме на міжнародному рівні», і що так звана «шведська модель» соціальної політики функціонував як взірець для наслідування в глобальному масштабі».

У заході взяли участь низка Ієрархів, пр. Заступник міністра праці та соціального захисту пан Вассіліос-Петрос Спанакіс, екс. Президент Партії «Вітрильна свобода» пан Зої Константопулу, дост. Пан Мустафа Сомунджу, Генеральний консул Турецької Республіки в Афінах, представники збройних сил та академічного світу та щільна аудиторія.

ДЖЕРЕЛО