У суботу, 20 квітня 2024 року, православна Церква відзначає свято «Похвала Пресвятій Богородиці», також відоме як Субота акафіста. Ця давньовікова традиція супроводжується молебним співом акафіста, або подячної похвали Пресвятій Богородиці. Свято має глибоке історичне коріння, пов’язане зі спасінням Константинополя та виникло в IX столітті. Цей день також є часом для молитовних звернень за мир і благословення для України та її народу.

Свято «Похвала Пресвятій Богородиці»: нехай молитва захищає та сприяє злагоді в нашій країні

У суботу п’ятого тижня Великого посту православні християни мають звичай з особливою шаною прославляти і відзначати урочисте свято «Похвала Пресвятій Богородиці». День цей за церковним календарем отримав назву Похвали Божої Матері, або ж Суботи акафіста.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

Ця давньовікова традиція супроводжується молебним співом акафіста, або подячної похвали Пресвятій Богородиці. Історично це свято відоме ще з давньоруських літописів.

Святкування Похвали Богородиці пов’язане з історією спасіння Константинополя від перського нашестя у 626 році. Під час облоги міста народ шукав захисту в храмах, благаючи Пресвятую Заступницю врятувати своє місто. Після дивовижного порятунку міста був складений акафіст, що прославляє Пресвятую Богородицю.

Сам Акафіст Богородиці з’явився після 626 року, і був складений під час облоги Константинополя. Патріарх Сергій Константинопольський додав до кондака Благовіщення «херетизми»” – відозви «Радуйся», що надали йому особливу характеристику.

У VIII столітті, під час наступної облоги міста, з’явився кондак «Збраній Воєводі…», який згодом став частиною Акафіста. Таким чином, у VIII столітті Акафіст набув свого сучасного вигляду.

Свято Похвали Богородиці в 5-ту суботу Великого посту вперше згадується в IX столітті. У статутах монастирів це свято зазвичай пов’язане із співанням Акафіста Богородиці. Ця традиція походить із часів об’єднання служби Великого канону з Акафістом.

Співання акафіста – це вираз вдячності і пошани Пресвятій Богородиці, яка захищає світ від лиха та втілює в собі надію на милість і захист Небесної Матері.

Господи! Благослови Україну та її народ! Даруй мудрість нашій владі, мужність нашому війську. Прийми наш піст та приведи людей Твоїх до щиросердного покаяння! Почуй наші молитви і зітхання та поверни на землю нашу благословенний мир. Онови в серцях наших Твою заповідь любити одне одного, і нехай цією любов’ю переможемо ми будь-яке зло – зовні та в середині нас заступництвом Владичиці нашої Богородиці і всіх святих. Амінь!

Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія