Софійська Покрова, ікона, яка прикрашає іконостас Софійського собору, заслужила увагу реставраторів та науковців Національного заповідника “Софія Київська”. Під час реставраційних робіт виявилися сліди інших образів, що натякали на те, що ікона була переписана. Завдяки рентгенологічному дослідженню, вчені виявили прихований шедевр іконопису доби козацького бароко — Софійську Покрову серед XVIII століття. Також, на іконі з’явився образ митрополита, який ймовірно є найдавнішим олійним портретним зображенням святителя Рафаїла, будівничого Софії Київської.

Реставратори виявили прихований шедевр українського іконопису серед XVIII століття

Прихований шедевр українського іконопису — Софійська Покрова (сер. XVIII ст.)

Сьогодні кожен охочий може подивитись на ікону «Покрова Богородиці» у іконостасі Софійського собору (сер. XVIII ст.). Утім, лише 25 травня цього року реставратори та науковці Національного заповідника «Софія Київська» змогли побачити її велич та мистецьку досконалість вперше.

Під час планових реставраційних робіт іконостасу взимку 2022 року вчені помітили, що крізь фарбовий шар на іконі проступають силуети інших образів. Цей промовистий факт, зондажі, а також притаманний XIX століттю одяг окремих персонажів, натякали, що ікона була переписана. Але у якому об’ємі?

Відповідно до рішення Науково-реставраційної ради Національного заповідника «Софія Київська» ікона «Покрова Богородиці» потребувала рентгенологічного дослідження з метою визначення її первісної іконографічної програми.

На офіційне звернення заповідника відгукнулося керівництво та фахівці медичної мережі «Добробут». 25 травня керівник напрямку рентгенологія Медична мережа “Добробут” Валерія Семененко, у присутності реставраторів, зберігачів науково-фондового відділу та науковців провела унікальне рентгенологічне дослідженні ікони. Було з’ясовано, що ікона «Покрова Богородиці» у XIX ст. була переписана не частково, а … повністю.

Під олійним шаром записів XIX ст. вчені змогли побачити забутий шедевр іконопису доби козацького бароко — Софійську Покрову сер. XVIII ст. Дивовижно, але саме на цій загадковій іконі присутній образ митрополита, який, ймовірно, є найдавнішим олійним портретним зображенням святителя Рафаіла (Заборовського). Саме Київського митрополита Рафаіла (1676-1747) у романі «Диво» Павло Загребельний назвав «останнім великим будівничим» Софії Київської. А 28 березня 2023 року Православна церква України визнала Київського митрополита Рафаіла святим!

Маємо надію на те, що у найближчому майбутньому, в рамках виставкового проекту «СОФІЙСЬКА ПОКРОВА»: ПОВЕРНЕННЯ», ми знайдемо можливість познайоми усіх Вас з прихованим шедевром іконопису доби козацького бароко.