Стаття вшановує пам’ять видатного українського фізика-теоретика, політика і громадського діяча Ігоря Юхновського, який помер у Львові на 99-му році життя. Він відомий як творець ідеї референдуму, що закріпив незалежність України, і автор багатьох наукових праць.

Велика втрата: про життєвий шлях та досягнення Ігоря Юхновського

У Львові на 99-му році життя відійшов у вічність перший віцепрем’єр-міністр України у 1992–1993 роках, фізик-теоретик, політик і громадський діяч Ігор Юхновський.

Ігор Рафаїлович Юхновський народився 1 вересня 1925 року (цього року йому б виповнилося 99 років) у селі Княгинине Рівненської області.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

Ігор Юхновський – перш за все, світла, добра, мудра людина. Почесний громадянин Львова. Один з творців України. Він став обличчям Незалежності.

Ігор Рафаїлович – відомий український фізик-теоретик, доктор фізико-математичних наук, професор та академік Національної академії наук України.

До речі, саме йому належить ідея референдуму 1 грудня 1991 року, який закріпив Незалежність України. Він був народним депутатом І-IV скликань Верховної Ради й очолював опозицію як Голова Народної Ради.

У 1991 році Ігор Юхновський був кандидатом у президенти України. У період з жовтня 1992 до 1993 року він працював на посаді першого віцепрем’єр-міністра України.

Згодом Ігор Юхновський керував Українським інститутом національної пам’яті.

Також відомо, що у Львові Юхновський створив Львівську наукову школу статистичної фізики, відділ статистичної теорії конденсованих станів Інституту теоретичної фізики АН УРСР. У 1990 році на його основі створили Інститут фізики конденсованих систем НАН України.

Ігор Юхновський є автором близько 500 наукових статей, 7 монографій та підручників.

У своєму останньому інтерв’ю для ЗМІ Ігор Рафаїлович, зокрема заявив, що для початку переговорів з РФ окупанти мають залишити територію України разом зі своїми мінами. Юхновський додав, що РФ ніколи не тримала слова перед будь-ким у світі, і не буде цього робити – за його словами, росіяни «за природою нікчемні люди». Академік Національної академії наук переконаний, що для перемоги Україні потрібна потужна допомога від світу.

Вічна і Світла пам’ять новопредставленному Ігорю Рафаїловичу!

Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія