На урочистому засіданні, що відбулося у Національному музеї Тараса Шевченка, відзначили 85-річчя Національного науково-дослідного реставраційного центру України. Цей провідний заклад у сфері культури протягом своєї історії відновив та дослідив десятки тисяч унікальних культурних цінностей, які стали символами для держави. На заході взяли участь представники уряду, посольства, муніципалітетів, церковних і культурних організацій, які високо оцінили внесок центру в реставраційну справу та збереження культурного надбання.

Вшанування досягнень у збереженні культурної спадщини та реставрації

З нагоди вісімдесят п’ятої річниці від дня заснування провідного в державі спеціалізованого закладу культури, який зробив значний внесок у збереження національної культурної спадщини, – Національного науково-дослідного реставраційного центру України 20 червня 2023 року в приміщенні Національного музею Тараса Шевченка відбулося урочисте засідання.


За 85-річну історію закладу фахівцями Центру збережено, досліджено, відреставровано десятки тисяч унікальних культурних цінностей, які прикрашають експозиції провідних музейних закладів України і є знаковими для нашої держави.


Співробітників Реставраційного центру прийшли привітати уповноважені особи Міністерства культури та інформаційної політики України, Посольства Азербайджанської Республіки в Україні та Посольства Республіки Корея в Україні, представники Київської міської ради, Департаменту культури КМДА, Департаменту культури та туризму КОДА, Православної церкви України та Української греко-католицької церкви, Національної академії мистецтв України, музеїв, заповідників та інших закладів культури.


Перший заступник міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв та заступник міністра з питань європейської інтеграції Тарас Шевченко дали високу оцінку діяльності спеціалізованого державного науково-дослідного, науково-реставраційного, науково-методичного закладу культури, через який здійснюється національна державна політика щодо збереження, дослідження, консервації, реставрації музейних предметів Музейного фонду України; вручили художникам-реставраторам Подяки від міністра Олександра Ткаченка за вагомий особистий внесок у розвиток реставраційної справи в Україні та багаторічну сумлінну працю й високий професіоналізм.


Вікторія Муха, голова постійної комісії Київської міської ради з питань культури, туризму та суспільних комунікацій, у своєму привітанні відмітила, що Реставраційний центр надає вагому допомогу з порятунку культурних цінностей музейним закладам України під час воєнного стану.
Народний художник України, дійсний член і президент Національної академії мистецтв України Віктор Сидоренко вручив Золоту та Срібну медалі, грамоти провідним художникам-реставраторам.


Наукові співробітники та реставратори Центру отримали подяки й почесні грамоти за значний внесок у розвиток реставраційної справи в Україні, збереження, дослідження, реставрацію, експертизу предметів національного історико-культурного надбання, які зберігаються в музейних закладах Києва, високу професійну майстерність та багаторічну діяльність у сфері реставрації від Київського міського голови Віталія Кличка, департаменту культури і туризму КОДА та департаменту культури КМДА.


Архієпископ Вишгородський ПЦУ Агапіт, протоієрей УГКЦ Андрій Боднарук та протоієрей, настоятель Свято-Володимирського собору м. Києва УПЦ Борис Табачек відзначили фахівців Реставраційного центру Благословенними грамотами, нагрудними медалями й орденами за значний внесок у справу збереження, відродження духовної спадщини, унікального сакрального мистецтва України.
Усі промовці акцентували увагу на уніфікованості закладу, високому професійному рівню його фахівців та значному внеску у збереженні національної спадщини України.


Численні привітання надійшли від іноземних колег, зокрема від Міжнародного альянсу із захисту культурної спадщини в зонах конфлікту ALIPH FOUNDATION (Швейцарія), Даріуша Субоча, доктора наук з реставрації, директора «Музею писемності і друкарства» (м. Грембоцин, Республіка Польща), директора Кафедрального Домського собору Ronalds Lūsis (м. Рига, Латвія), Латвійського національного художнього музею, реставратора й художника, директора Ltd “Conservation and restoration” (Грузія) Давида Гагошидзе та ін.
Справжньою окрасою урочистого засідання були музичні вітання квартету Національного будинку музики, солістів ансамблю «Благовість» та Заслуженої артистки України Ганни Зарецької.

Джерело – Національний науково-дослідний реставраційний центр України