Духовенство Української Православної Церкви (УПЦ) звернулося до митрополита Онуфрія з проханням про розрив з Русскою Православною Церквою (РПЦ) через питання автокефалії та складність у відносинах з агресивними політичними діями. Звернення викликало дискусії щодо майбутнього УПЦ та можливих наслідків.

Звернення митрополиту Онуфрію відображає напруженість українського православ’я

Останні роки стали складними для Української Православної Церкви (УПЦ), яка потрапила в епіцентр політичних турбулентностей в часі збройного конфлікту в Україні. Нинішні події змусили духовенство звернутися до свого Предстоятеля, митрополита Київського і всієї України Онуфрія, зі складним питанням про подальшу долю церкви та її відносин з Русскою Православною Церквою (РПЦ).

У зверненні, опублікованому відомими ЗМІ, духовенство висловило свою зтурбованність стосовно спілкування з тими, хто використовує релігію для підтримки агресивних політичних дій. Події, які відбуваються на сході України та анексія Криму, створюють складність у відносинах з РПЦ, яка висловлює публічно благословення та схвалення агресії Росії проти України. Такі дії ставлять під сумнів єдність і моральне право перебувати у спільноті з такими “християнами”.

У зверненні порушено також питання про необхідність автокефалії УПЦ. При цьому зазначено історичні передумови, які сприяють здійсненню автокефалії, зокрема існування Православ’я в Києві вже в Х столітті та наявність сучасної української держави. При таких обставинах духовенство закликає до скликання Собору УПЦ, щоб вирішити питання остаточного розриву з РПЦ та взяти на себе моральне право на подальше існування української церкви в єдності з православним світом.

Звернення духовенства до митрополита Онуфрія відображає глибокі проблеми та складнощі, з якими стикається Українська Православна Церква. Внутрішній розкол та агресивні дії РПЦ викликають недовіру і невдоволення у частини духовенства. Актуальним питанням стає підтримка автокефалії та незалежності церкви, що може відкрити шлях до мирного співіснування вірних в умовах сучасної Української Держави.

Відкритий лист духовенства митрополиту Онуфрію може мати великий вплив на майбутнє УПЦ. Якщо лідерство церкви відгукнеться на заклик, можливе зібрання Собору та ухвалення важливих рішень для УПЦ. Такий крок забезпечив би незалежність УПЦ та відкрив шлях до співпраці з автокефальними церквами світу. Проте, реакція митрополита Онуфрія може бути непередбачуваною, і його рішення може суттєво вплинути на подальші відносини з РПЦ та майбутнє УПЦ в цілому адже і досі Його Блаженство демонструє стриману оцінку у виступах та заявах і не називає речі своїми іменами, церковна дипломатія з уст глави УПЦ виглядає невпевненою та розгубливою. Схоже Предстоятелю УПЦ важко прийняти і усвідомити очевидні речі, навіть влучання ракети до вівтаря Собору в Одесі не викликало внутрішніх сумнівів у власних переконаннях.

Незалежно від відповіді митрополита Онуфрія, звернення духовенства вказує на розділеність та напруженість в українському православ’ї, що може створити подальші виклики та складнощі в єдності церковного співтовариства в Україні. Таким чином, майбутнє УПЦ і подальші її відносини з РПЦ та автокефальними церквами залежатимуть від прийнятих рішень і вміння знайти компроміс та дорогу до миру співіснування всіх вірних.

Джерело – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія