Ця стаття розповідає про життя та служіння святого Мартина Римського, який став відданим захисником православ’я та мучеником. Вона описує його боротьбу з монофелітизмом та проведення Помісного Собору в Римі, щоб засудити цю єресь.

Спроба таємного вбивства святителя та його заслання

Святий Мартин Римський: життя, служіння та мучеництво

14 квітня відзначається день святого Мартина Римського, який увійшов до історії як відданий захисник православ’я та мученик. Народився святитель у Тоскані, Італія, і відзначився високою освітою, вступивши до кліру Римської Церкви. Після смерті попередника, Папи Феодора І, Мартин був обраний на папський престол.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

У той час Церква перебувала під загрозою монофелітизму – єретичного вчення про єдину природу Христа. Імператор Констанс (641-668) і Константинопольський Патріарх Павло II (641-654) також були прихильниками єресі монофелітів. Імператор видав єретичний «Символ віри» (Типос), обов’язковий для всього населення.

У відповідь на поширення єретичного «Символу віри», святий Мартин провів Помісний Собор в Римі, який засудив монофелітську єресь і закликав Патріарха Павла повернутися до православ’я.

Однак імператор, розлючений рішенням Собору, відправив воєначальника Олімпію, щоб затримати святителя Мартина. Але спроба таємного вбивства зазнала невдачі, оскільки нападник раптово осліп. Наступною спробою було засудження святителя на суді в Константинополі, де його було покарано заслання до острова Наксос.

Після кількох років мучеництва і відданої боротьби за віру, святий Мартин помер у вигнанні. Його мощі пізніше були перенесені до Константинополя, а згодом – до Риму. Єресь монофелітів була засуджена на VI Вселенському Соборі в 680 році.

Святитель Мартин Римський залишив негаснучий слід у історії Церкви як символ відданості істині та мужності в захисті православ’я.

Щороку 14 квітня ми вшановуємо пам’ять цього великого святого, який став взірцем праведності та вірності.

Молитва до Святого Мартина, Папи Римського українською мовою

Отче святий Мартине Римський, світле втілення віри та праведності, Предстоятелю Церкви, хто засудив єресь, звертаємося до вас з покорою й молитвою. Ваше святе служіння стало взірцем вірності, Ви захищали істину й чистоту віри, своїм стражданням і жертвою довели, що служити Богу – найвища мета людини. Нехай Ваша благодатна молитва, що сповнена великої мудрості та любові, буде нашим провідником на шляху до Божого Царства, щоб ми осягнули святість і спасіння. Амінь.

Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія