Дізнайтеся про життєвий шлях святої цариці Феофанії, її витоки благочестивості та приклад для вірних. Сплетені наклепами, вона разом з чоловіком пережила в’язницю, але знайшла визволення в молитві та пості, залишаючи незабутні сліди святості.

16 грудня в Православній Церкві: Життя та Святість першої дружини Імператора Лева VI Мудрого

Якщо Феофанія свята, то хай і її пам’ять відзначається разом з усіма святими.
Імператор Лев Мудрий

У Православній Церкві усі святі класифіковані відповідно до того подвигу, яким вони подвизалися, або того благодатного дару, який вони отримали від Господа. Це пророки, апостоли, мученики, преподобні, милостиві, чудотворці, прозорливі, мироточиві та багато інших. Серед них є і приснопоминаємі.

«Коли чуєте про день народження святих, не думайте, що це день, в який вони народжуються на землі тілесно, але це день, в який вони переходять від землі на небо, від праці до відпочинку, від спокус до безстрастя, від страждань до блаженства безперестанного, надійного, постійного і вічного, від переслідувань світом до вінця і слави»
Петро Хрисолог
Приснопоминаємими Церква називає засновників монастирів і храмів, а також усіх православних християн в такому ж самому значенні, як і блаженними. Однак ще у більш вузькому значенні Церква називає приснопоминаємими лише двох святих- святого сповідника Даниїла, названого Стефаном та царицю Феофанію, дружину грецького імператора Льва Мудрого, який правив Візантією у 886-911 роках. Саме її – приснопоминаємої Феофанії – память сьогодні вшановують православні християни.

16 грудня відзначається святковий день для Православної Церкви за новоюліанським календарем, приурочений до пам’яті святої цариці Феофанії, Прор. Аггея та мученика Марина.

Свята цариця Феофанія (або Феофано) відзначалася своєю благочестивістю та щедрістю. Вона була першою дружиною імператора Лева VI Мудрого, але її життя було заповнене труднощами. Сплетені наклепами, вона разом із своїм чоловіком, ще тоді спадкоємцем престолу, перебувала у в’язниці тривалий період – три роки.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

Після визволення з в’язниці свята цариця Феофанія обрала життя молитви та посту. Її лагідність, милосердя та покута перед Господом зробили її прикладом для співгромадян.

Святині блаженної Феофанії вшановують у соборі Святого Георгія на Фанарі, одному з районів Стамбула. Її пам’ять живе в серцях вірних як символ віри та відданості.

Цариця Феофанія за життя вирізнялася християнським благочестям, поведінка її була високоморальною, вона старанно дотримувалася євангельських заповідей. В силу такого благочестя дружини, імператор Лев Мудрий вирішив на її честь збудувати церкву. Втім, вже під час будівництва, за порадою церковної влади, імператор переіменував храм на честь всіх святих. При цьому він виголосив відомі слова: «Якщо Феофанія є святою, то нехай разом з усіма святими вшановується (приснопоминається) і вона, в славу Бога, від усіх святих Славимого».

Феофанія померла у 893 чи 894 році, залишивши незабутні сліди святості в історії. Після смерті мощі святої Феофанії були покладені в патріаршому соборі у Константинополі.

Молитва до Святої Цариці Феофанії:

Всесвятая Царице Феофаніє, ти, що своїм благочестям і вірою прикрашала земне життя, визволена від усіх недуг і позбавлена обтяжливого тіла, молимо тебе, прийми нашу молитву.

Просимо, свята царице, будь нашою заступницею перед Престолом Божим, захищай нас від усяких небезпек та спокус, наділяй мудрістю та силою для дотримання Христових заповідей.

Нехай твоя благословенна пам’ять зливається зі світлом усіх святих, а твій приклад християнського земного життя буде нам вічною втіхою та натхненням. Амінь.

Пресслужба – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія