Дізнайтеся про життєвий шлях та долю Священномученика Василя, архієпископа Чернігівського і Ніжинського, який пожертвував своє життя за віру в складні часи революції. Від його висвячення і духовної підготовки до розслідування злочинів та святотатства, ви дізнаєтеся про невиглядні випробування, які він зустрів у своєму житті, і вірність, яку зберіг навіть у найскладніших обставинах.

Від архієпископа до святого: Доля пророчого священика в революційний період

Священномученик Василь, архієпископ Чернігівський і Ніжинський (в миру Богоявленський Василь Дмитрович) народився в лютому 1867 року в селі Старе Сеславино Тамбовської губернії в сім’ї священика.

У 1888 році він закінчив Тамбовську Духовну Семінарію. Після висвячення в сан ієрея 1890 року отець Василь служив у церкві села Вівсянки Тамбовської єпархії. У 1896 році він вступив до Казанської Духовної Академії, яку закінчив 1900 року. У 1907 році отець Василь був удостоєний ступеня магістра богослов’я за дисертацію на тему: “Друга книга Маккавейська. Досвід ісагогічного дослідження”.

1908 року, після смерті дружини, він приймає чернечий постриг і незабаром призначається ректором Чернігівської Духовної Семінарії з возведенням у сан архімандрита. 1909 року відбулася його хіротонія на єпископа Сумського, вікарія Харківської єпархії. На Чернігівській кафедрі Владика перебував з 12 травня 1911 року до 6 травня 1917 року.

У 1917 році, за розпорядженням Тимчасового Уряду були звільнені всі члени Святійшого Синоду, крім архієпископа Фінляндського Сергія (Страгородського). Серед них був і Владика Василь, якого, будучи звинуваченим “у прихильності до старого ладу”, відправили на спокій як такого, що “не відповідає революційному духу часу”. Він був переведений у Миколаївську Теребенську пустель Тверської єпархії; потім деякий час керував Московським Заіконоспаським монастирем.
Святитель брав участь у діяльності Помісного Собору Руської Православної Церкви, звідки 1918 року його відрядили до Пермі розслідувати арешт і вбивство священномученика архієпископа Андроніка (пам’ять 7 червня).

Після проведення слідства Владика з іншими членами комісії виїхав із Пермі, проте їхній потяг було зупинено між Перм’ю і В’яткою. У вагон увірвалися червоноармійці, вбили членів комісії, а тіла їхні викинули з поїзда. Самого Владику скинули з Камського мосту в річку. Сталося це 14 (27 н. ст.) серпня 1918 року. Тіло Владики поховали місцеві селяни, але коли до його могили почалися паломництва, більшовики викопали тіло священномученика і спалили його.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

Молитва до Священномученика Василя архієпископа Чернігівського і Ніжинського:

Святий Василію, архієпископе Чернігівський і Ніжинський, який вірою та мужністю служив Господу в складних часах, звертаємось до тебе з молитвою. Натхнений Святим Духом, ти залишив слід у серцях вірних, свідчачи своєю вірою та жертовністю, працею та молитвою. Допоможи нам віднайти силу віри та рішучість віддавати служіння Богові незважаючи на труднощі. Просимо тебе заступництва перед Престолом Божим за наші душі та потреби (ваші особисті прохання). Святий Василію, моли Бога за нас. Амінь.

Пресслужба – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія