Українські релігійні лідери розповіли про високий рівень релігійної свободи в Україні та виклики на окупованих територіях.

Релігійна свобода у воєнний час: діалог і законодавство

Незважаючи на війну, в Україні зберігається високий рівень релігійної свободи, жодна церква не була заборонена. На тимчасово окупованих територіях України ситуація протилежна, оскільки російські військові реалізують ідеологію «Русского мира» шляхом винищення української ідентичності та жорстокого переслідування всіх релігійних меншин.

Це питання було порушено делегацією Української Ради Церков і релігійних організацій під час зустрічі з американськими журналістами, експертами провідних наукових установ та сенатором США у Вашингтоні, округ Колумбія, 31 жовтня 2023 року.

Українські релігійні лідери відповіли на запитання щодо законодавчих реформ у релігійній діяльності, передбачених законопроектом №8371. У квітні 2023 року Рада Церков України в односторонньому порядку заявила про «неприпустимість діяльності в Україні будь-яких організацій, осередків та керівництва які знаходяться на території Російської Федерації, в тому числі релігійні». 

В Україні триває демократичне обговорення цього законопроекту, і є ймовірність, що він буде виправлений до другого читання у парламенті. Тим не менше, існує положення про судову процедуру, яка б дозволяла розглядати питання про припинення діяльності тих релігійних організацій, які не виконують розпорядження уряду про розірвання зв’язків з релігійними центрами Росії, держави-агресора.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

«На жаль, Московський Патріархат де-факто є не релігійною організацією, а російською державною структурою для контролю над релігійним життям і проведення політики Кремля. Тому запропонований до Верховної Ради України законопроект – це спосіб захистити наших громадян від зловживань релігійною свободою, оскільки Росія використовує підконтрольні їй церкви та релігійні громади як проксі-інструменти війни», – міркував митрополит Євстратій (Зоря ) , представник Православної Церкви України.

Дискусія на цю тему відбулася в Hudson Institute, американському консервативному аналітичному центрі, за участю делегації ВРЦіРО та експертів із різних дослідницьких центрів США.

Відповідаючи на запитання «що буде вважатися перемогою України», головний рабин Києва та України Яків Дов Блайх зазначив, що в першу чергу важливо змусити Росію припинити порушення територіальної цілісності України та обстріли мирного населення. Основним завданням є поступове звільнення всіх територій України в міжнародно визнаних кордонах 1991 року. 

«Українці прагнуть справедливості та сталого миру. Це стане можливим лише тоді, коли Росія буде покарана за злочин агресії. Кожен російський військовий злочинець має бути притягнутий до відповідальності за злочини проти народу України, включно з геноцидом цивільного населення та цілеспрямованим знищенням церковних будівель і молитовних будинків, які ми зараз спостерігаємо щоденно», – наголосив Іван Русин, заступник голови Української євангельської церкви . Церква.

Українські релігійні діячі поділилися про різке погіршення стану українських церков і релігійних громад на підконтрольних російським військам територіях. Про це йшлося під час зустрічі з сенатором Чаком Грасслі (справа), який обіймає посаду сенатора від Айови з 1981 року та очолює підкомітет фінансового комітету Сенату.  

«Російська влада поширює ненависть до українців і українських церков на окупованих територіях. Навіть Католицька Церква стала об’єктом приниження та ненависті в ЗМІ, контрольованих окупаційною владою. Водночас російські спецслужби намагаються встановити тотальний контроль над будь-якою релігійною діяльністю», – наголосив єпископ Віталій Кривицький , ординарій Києво-Житомирський Римо-Католицької Церкви в Україні.  

Під час перебування у Вашингтоні делегація Української Ради Церков і релігійних організацій відвідала Меморіал жертвам Голодомору-геноциду в Україні 1932–1933 років і вшанувала пам’ять українців, знищених радянським режимом. 

Українські релігійні діячі мали окрему зустріч із Послом України в США Оксаною Маркаровою , яка прийняла делегацію ВРЦіРО у посольстві. 

До США прибула делегація Української Ради Церков і релігійних організацій у складі представників Православної Церкви України, Української Церкви П’ятидесятників, Української Греко-Католицької Церкви, Римо-Католицької Церкви в Україні, Церкви адвентистів сьомого дня. в Україні Українська євангельська церква, Союз іудейських релігійних організацій України, Духовне управління мусульман України та Українське біблійне товариство, а також керівництво Інституту релігійної свободи.

Після подій у Вашингтоні українські релігійні лідери відвідають Х’юстон, штат Техас, де проведуть низку зустрічей з місцевими релігійними діячами, політиками та лідерами громадської думки. Візит делегації ВРЦіРО до США відбувається за підтримки американської некомерційної організації «РАЗОМ».

Джерело: ВРЦіРО