На засіданні Ради Безпеки ООН, яке відбулося 26 липня, було звернуто увагу на переслідування Української Православної Церкви (УПЦ) в Україні. Делегація Російської Федерації винесла звинувачення українському уряду в репресіях та обмеженні свободи віросповідання. Директорка Альянсу цивілізацій Організації Об’єднаних Націй Ніхал Саад виступила зі звітами про зростання випадків насильства проти УПЦ, а також розповіла про інші порушення прав людини стосовно релігійних громад в Україні. Засідання також наголосило на важливості комплексного підходу до аналізу ситуації та врахування контексту російської агресії проти України при розгляді цього питання.

Засідання Ради Безпеки ООН розглянуло занепокоюючі факти щодо свободи віросповідання в Україні

У засіданні Ради Безпеки ООН, яке відбулося 26 липня, було розглянуто питання про переслідування Української Православної Церкви (УПЦ) в Україні. Делегація Російської Федерації ініціювала нараду, на якій РФ звинуватила український уряд у репресіях та обмеженнях свободи віросповідання.

На засіданні виступила директорка Альянсу цивілізацій Організації Об’єднаних Націй, Ніхал Саад, яка висловила своє занепокоєння стосовно ситуації з правами людини та безпеки релігійних громад в Україні. За даними Моніторингової місії ООН з прав людини, у період з 1 лютого до 30 квітня 2023 року, зафіксовано зростання випадків насильства проти членів та прихильників УПЦ.

Зокрема, були проведені обшуки в місцях релігійних відправлень та інших об’єктах УПЦ, священнослужителів отримували повідомлення про підозри та підлягали домашньому арешту. Також було припинено договір про довгострокову оренду державної Києво-Печерської лаври між Україною та УПЦ.

За словами Саад, після втручання ООН, влада України утрималася від дій, які загрожують насильством, і не стала примусово виселяти УПЦ з Києво-Печерської лаври у заявлений термін.

Директорка Альянсу цивілізацій наголосила, що ситуацію з правами людини в Україні необхідно розглядати в контексті нападу РФ на країну. З 1 серпня 2022 року до 1 січня 2023 року, російські збройні сили також порушували права людини стосовно представників духовенства та громад українських греко-католицької та християнської євангельської церков. Люди зазнавали насильницьких зникнень, довільних затримань, катувань і незаконних депортацій. Російська окупаційна влада також закривала культові споруди, належні баптистській громаді в Мелітополі, мотивуючи свої дії ймовірними зв’язками громади з іноземними спецслужбами, але без належних доказів.

Під час засідання також були присутні представники РФ, серед яких виконувач обов’язків Постійного представника РФ при ООН, Дмитро Полянський. Він заявив, що будь-які звинувачення на адресу Росії і канонічної православної церкви в Україні є вигадками та не дають підстав для обмеження свободи віросповідання.

У свою чергу, постійний представник України при ООН, Сергій Кислиця, звернувся до російської делегації з питанням щодо геноциду українського народу та дотриманням Божого закону РФ.

Також був представлений доповідь православного письменника та публіциста Яна Таксюра, якого після звинувачення в державній зраді було обмінено за кордон.

Засідання ООН стало форумом для висловлення занепокоєння стосовно ситуації зі свободою віросповідання в Україні, зокрема стосовно УПЦ, і наголосило на необхідності забезпечення дотримання прав людини в умовах конфлікту. Крім того, було підкреслено важливість комплексного підходу до аналізу ситуації та врахування контексту російської агресії проти України при розгляді цього питання.