Мене особисто як вірянку автокефальної Православної Церкви України, як громадського діяча слова вельмишановного архієрея, скажу відверто, зачепили. Риторика владики Євстратія останнім часом виглядає невитриманою, надто емоційною та дещо на межі зухвалості й хамства щодо духовенства УПЦ (МП), а така поведінка фахового спічрайтера, секретаря патріарха в минулому, речника ПЦУ, як мені бачиться, не сприятиме подальшому діалогу двох церков і не наблизить український православний світ до єдності. Ба більше, знаю владику Євстратія як людину витриману, з холодним розумом і відповідним архієрейським вихованням, а тут як підмінили чоловіка: справжня істерика для жовтої преси.

Я не знаю, які там особисті стосунки склались у владики Євстратія (Зорі) з отцем Миколою (Данилевичем), та опускатись до визначень «поп» – це не рівень Його Високопреосвященства.

ГО «Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія» кілька років поспіль розслідує канонічні та кримінальні злочини, скоєні архієреями УАПЦ (нині УПЦ/ПЦУ), ми публікуємо документи, які доводять, що в лавах нашої церкви діють архієреї-колаборанти і особи, які співпрацюють безпосередньо з митрополитом Антонієм (Паканичем) фактично другою людиною в єрархії московської церкви в Україні, але першої в числі адептів москви в цій структурі, про що особисто мною, як головою ГО подавались відповідні заяви, звернення, листи до правоохоронних органів, до Нацполіції, СБУ, ДБР, НАБУ, ОП та Київської Митрополії ПЦУ.

Держава справді має численні кримінальні провадження як щодо правоохоронців, прокурорів, співробітників СБУ, так і щодо духовенства, архієреїв, які належать до різних конфесій.

До прикладу, щодо добре відомого громадянина – Петранюка Тараса Івановича, нинішнього керуючого Тернопільсько-Бучацькою єпархією УПЦ/ПЦУ, – таких проваджень кілька, одне якраз щодо держзради, ст. 111 ч. 1, відкрите ще в грудні 2021 року. За матеріалами, поданими до СБУ, чітко прослідковується, що кримінальний злочинець, заборонений у служінні в 2010 році, єпископ УПЦ (КП) Тихон (Петранюк) Луганський і Старобільський, як мінімум співпрацював у 2014 році з МВД «ЛДНР» під агентурним прізвиськом ФЕРЗЬ, а, відповідно, – з Московією. І тут думки у нас з владикою Євстратієм збігаються: це злочин.

А тепер дуже просте і коротке запитання до вас, дорогий владико, говорячи вашою прямою мовою: скільки проваджень має «церковний суд» канонічної ПЦУ проти колаборантів у рясах? ЖОДНОГО!

Отже, ПЦУ, так само, як і УПЦ (МП), саме як системи не вважають зраду і працю на ворога чимось таким, що підлягає осудженню?

По суті, виглядає так: як скажеш братові твоєму «дай я витягну скалку з ока твого, коли колода в оці твоїм»?!

Так ким насправді спотворена свідомість наша – вірників, духовенства, архієреїв автокефальної ПЦУ?

Що зробила Київська Митрополія УПЦ/ПЦУ, щоб з’ясувати юридичний статус обвинуваченого, засудженого, з врученою підозрою чи ні громадянина Петранюка Тараса Івановича? Чи у вас юристів немає? Так я вам з радістю своїх дам. Мене, наприклад, теж вельми цікавить, яким чином особа, що перебувала у всеукраїнському розшуку, була затримана правоохоронцями, розміщена до СІЗО м. Луганська, випущена під заставу у $15 тис., з врученою підозрою, складеним обвинувальним актом та переданим кримінальним провадженням до Ленінського суду м.Луганська, раптом зникла з поля зору групи прокурорів?

Так що не так написав у своєму дописі отець Микола (Данилевич)?

Будь-яка система, чи то ПЦУ, чи то СБУ, приречені, якщо злочинці залишаються безкарними, бо один злочин породжує інший. Саме тому, що «політична воля» хиталась на користь то однієї православної конфесії, то іншої, в різні часи незалежності України, а не керувалася принципом «закон один для всіх», що породжує і сьогодні подальші бродіння та розростання кримінальної пухлини в утробі церкви.

Скільки ще такі Петранюки мають продати церковного майна, земель, привласнити церковних коштів, спалити храмів на папері, скільки ще разів вони повинні зателефонувати митрополиту Антонію (Паканичу), єпископу Віктору (Коцабі), отцю Назарію (Петранюку) та іншим кураторам Москви, щоб ви, дорогий владико, або решта архієреїв нашої святої церкви поставили питання про заборону колаборантів? Вас не дуже бентежать держзрадники у власній структурі?

Владико, ви маєте бажання і знаходите час реагувати на заяви, написані з граматичними помилками якогось там промосковського «попа»? 

Вибачте, Ваше Високопреосвященство, та, на мою думку, з такою позицією і кримінальними колаборантами в рясі ПЦУ, як Тарас Петранюк, нас ще не скоро визнає світове православіє. Тому, якщо дозволите, можливо, варто повернутись до власних справ і вирішувати поступово нагальні проблеми в часи війни. Нехай Господь допоможе кожному з нас дотримуватись єдиної вірної дороги – правди Христової.

Пресслужба Фонду пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія