У цій статті Кирилом Говоруном, розглядається інтерв’ю з митрополитом Тихоном, де розкриваються його нові погляди та наративи, спрямовані на ліберальну публіку. Застосовуючи спостереження з фізіогноміки та лінгвістики, Кирил Говорун розглядає зміни в поведінці та промовах Тихона, а також аналізує вплив його ідеології на російську інтелігенцію та церкву. Ключові моменти включають маніпулювання, підтримку імперського проекту “руського світу” та фіаско різних напрямків в російському православ’ї.

Кирило Говорун: Аналіз інтерв’ю з митрополитом Тихоном та його вплив на російську інтелігенцію і церкву

Інтерв’ю російського митрополита Тихона (Шевкунова), якого називають духівником Путіна, продемонструвало фіаско іншої та багато в чому протилежної патріарху Кірілу течії, пов’язаної із старцями та іншими неформальними авторитетами. Інакше кажужи, абсолютно всі течії в російському православ’ї зазнали приголомшливого фіаско.

Про це пише богослов Кирило Говорун.

Витратив півтори години свого часу на сьогоднішнє інтерв’ю з митрополитом Тихоном (Шевкуновим) Ксенією Собчак.

Перше фізіогномічне спостереження. Я знав Тихона і неодноразово спілкувався з ним. Він завжди був впевненим в собі боярином. А Тихон, якого я побачив у цьому інтерв’ю, вже не так впевнений в собі і інтуїтивно западається в своє крісло. Плюс легкий тривога рук, який, втім, можна пояснити не лише моральними стражданнями останніх місяців, а й застарілою російською хворобою.

Друге лінгвістичне спостереження. Він говорить інтелігентно. Але це за формою. Змістовно ж – це коктейль з конспірологічних теорій у дусі QAnon, які в Америці близькі разве якомусь таксисту (таких за моїм досвідом було кілька). Незважаючи на культурну різницю, їхній світогляд зупиняється на тому самому горизонті.

Митрополит Тихон довго грав в консерватора і багато хто сприймає його саме таким. Однак це гра, спрямована на ліберальну публіку, яку він хотів би переконати в своїй, на його погляд, ідеології. Він – місіонер консерватизму, що повернувся до нього з лібералізму і звертається до своїх з проповіддю. Він сам дав собі визначення на початку розмови: “ліберал у високому розумінні”, хоча сказав це про Собчак. І через Собчак він тепер звертається до своїх – таких же російських лібералів.

Саме тому його апологетика війни – не білиле z-православ’я, яке проповідує патріарх Кирило. Це витончене маніпулювання, поєднане з емпатією до жертв, яку патріарх Кирило абсолютно не демонструє.

При цьому Тихон чіткіше, ніж патріарх, говорить про Росію як імперію, стверджуючи, що саме такою є її сутність. І таким чином підтверджує тезу, що “руський світ” – це неоімперський проект, який, доти будучи таким, буде загрозою для світу.

По суті, Тихон створює наратив для вразливої інтелігенції, щоб змирити її з війною. Я вважаю, що наратив митрополита Тихона небезпечніший за прямолінійну пропаганду патріарха Кирила. З ним доведеться мати справу і після занепаду путінізму. Хоча я не впевнений, що Тихон, як і інші z-архієреї, переживе цей занепад.

Так само, як проповіді і рішення патріарха Кирила стали фіаско для одного напрямку всередині Російської церкви, пов’язаного з митрополитом Никодимом і роблячого ставку на формальну владу, так і інтерв’ю Тихона продемонструвало фіаско іншого, в багатьох відношеннях протилежного напрямку, пов’язаного зі старцями та іншими неформальними авторитетами. Іншими словами, всі напрямки в російському православ’ї зазнали гучного фіаско.