Святі Анікіта і його племінник Фотій віддано служили вірі у часи імператора Діоклітіана. Зазнаючи неймовірних мук, вони дивом вижили від вогню, левів та інших катувань. Їхні страждання і величність віри перетворили серця багатьох на істинних християн.

Історія страждань і надприродних подій у Нікомідійському мучеництві

Мученики Анікіта і Фотій (його племінник) були родом із Нікомідії. Анікіта, військовий сановник, викривав імператора Діоклітіана (284-305), який встановив на міській площі знаряддя страти, щоб лякати християн.

Розгніваний Діоклітіан наказав мучити святого Анікіту, а потім кинути його на поживу звірам. Але випущений лев став лагідним і пестився до нього. Раптово почався сильний землетрус, через що впало капище Геркулеса, і під міською стіною, що обвалилася, загинуло багато язичників. Кат заніс меч, щоб відтяти голову святому, але сам упав без свідомості. Святого Анікіту стали колесувати і палити вогнем, але колесо зупинилося, а вогонь згас.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

Мученика кинули в казан із киплячим оловом, але олово охололо. Так Господь зберігав Свого раба для утвердження багатьох. Племінник мученика, святий Фотій, привітав страждальця і, звернувшись до царя, зауважив: “Ідолопоклонник, твої боги – ніщо!” Меч, занесений над новим сповідником, вразив самого ката. Мучеників посадили в темницю. Через три дні Діоклітіан став умовляти їх: “Поклоніться богам нашим, і я прославлю вас і збагачу”.

Мученики відповідали: “Загинь ти зі своєю честю і багатством!” Тоді їх прив’язали за ноги до диких коней, але святі, тягнучись по землі, залишалися неушкодженими. Не постраждали вони і в розпеченій лазні, яка розвалилася. Нарешті Діоклітіан велів розпалити величезну піч, і безліч християн, натхнених подвигами святих Фотія й Анікіти, самі ступили в неї зі словами: “Ми християни!” Всі вони померли з молитвою на устах. Тіла святих Анікіти і Фотія не постраждали від вогню і навіть волосся їхнє залишилося цілим. Бачачи це, багато хто з язичників увірував у Христа. Ця подія відбулася 305 року.

Святі Анікіта і Фотій, про заступництво ваше молимо вас, прийміть наші скромні слова. Ви, які віддано служили Господу у часи великих випробувань, будьте нашою опорою та заступниками у нинішніх скрутних часах.

Ми вдячні за ваші героїчні подвиги в ім’я віри. Будьте нашими посередниками перед Богом, благаючи за наші потреби та молитви. Ви, які витримали найжорстокіші муки з гідністю, надайте і нам силу і терпіння в подоланні негараздів.

Святі мученики, моліться за наші гріхи і слабкості, нехай ваша непохитна віра буде для нас натхненням для глибокої зосередженості в Бозі. Просимо вас допомогти нам урівноважити наше життя, зберегти вірність та надію, навіть у найтемніших часах.

Святі Анікіта і Фотій, будьте нашими покровителями, відстоюючи нас від злоби, сумнівів і відчуженості. Моліться за нас перед Господом, щоб ми могли підтримувати віру, незалежно від обставин. Ваш приклад мучеництва нехай відкриває нам шлях до спільності з Богом. Амінь.

Пресслужба – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія