Україна відчуває важкі наслідки війни, а молитва до образу “Достойно є” стає джерелом надії, миру і захисту. Молитися до Богородиці стає способом звернутися до Всемогутнього з проханням про милосердя, благословення і кінець страждань. Описана молитва до образу “Достойно є” викликає віру в благодать Бога і просить материнську заступництво Пречистої Матері.

Прохання про мир, захист і силу у скрутний час

“Боже Всемогутній, звертаємося до Тебе з молитвою в цей важкий час війни в Україні. Зішли Свій благословення на нашу землю та на її народ. Просимо Тебе, зміцни серця наших воїнів, надай їм мужності, мудрості та захисту у боротьбі за правду і свободу. Верни мир нашій країні, припини криваві битви і страждання. Охороняй і збережи усіх мирних громадян, надай їм силу пережити цей скрутний час. Прошу Тебе, Боже, втіши тих, хто втратив рідних і близьких, дай їм терпіння та надію на краще майбутнє. Звертаємося до Тебе, Пречиста Мати, Мати Милосердя, прошу Тебе, прикрий Своїм покровом нашу країну, вступай заступницею перед Своїм Сином за мир і злагоду. Ми віримо в Твою благодать і молимося, щоб мир повернувся на нашу землю. Во ім’я Отця, Сина і Святого Духа, Амінь.”

Образ Богородиці, відомий як «Достойно є» або Милуюча, сьогодні прославляється Православною Церквою. Його походження пов’язане з чудовим подією, що сталася в житті одного ченця та його послушника на Афонському пагорбі.

Історія розпочалася, коли старець вирушив на вечірнє богослужіння, а його послушник залишився молитись у своїй келії. У цей час до нього постукав незнайомий монах на ім’я Гавриїл. Послушник привітав подорожнього, і вони разом почали молитись.

Коли послушник розпочав молитву до Богородиці, зачитуючи слова “Чеснішу від херувимів і незрівняно славнішу від серафимів…”, незнайомець перебив його. Ченець пояснив, що в їхній обителі цю молитву читають інакше, починаючи зі слів: “Достойно є і це є істина славити Тебе Богородицю, присноблаженну і пренепорочну і Матір Бога нашого”.

Проста краса цих слів вразила послушника, і він попросив незнайомого ченця написати їх для нього. Але в келії не було паперу. Тому Гавриїл взяв черепицю з даху і написав ці слова на ній своїм пальцем. В цей момент послушник зрозумів, що його гість не проста людина, а Ангел, а саме Архангел Гавриїл, який звіщав Марії, що вона народить Спасителя світу. Сказавши: “Так співай ти, і всі православні”, небесний гість зник перед його очима.

На сьогоднішній день ікона Богородиці «Достойно є» зберігається в Карейському монастирі, розташованому в столиці Афону. Щоденно православні християни моляться цією молитвою на завершення ранкових та вечірніх молитовних правил, а також під час різних богослужбових обрядів. Першу частину молитви подарував ангел Гавриїл у такий дивовижний спосіб, а другу частину написав видатний церковний піснеспівець преподобний Косьма Маюмський.

Образ «Достойно є» і молитва, пов’язані з ним, стали важливою складовою частиною богослужіння та духовного життя православних християн, спонукаючи їх вшановувати Богородицю та звертатися до неї з благаннями й поклонами.

Молитва до образу “Достойно є”, яку можна промовляти:

Достойно є, і це є істина,
Славити Тебе, Богородицю,
Присноблаженну і пренепорочну,
І Матір Бога нашого.
Тебе варто славити,
Пресвята і всепречиста,
І матінко співати тобі.
Молитвами Твоїми
Відступаються душі наші
Від гріхів і лихих думок,
Від темних і бурхливих страстей,
І ми, Твої вірні-люблячі діти,
Просимо Тебе, Пречиста:
Устави нас на праведний шлях,
Збережи нас від усякої напасті,
Прикрий нас своїм величним покровом,
І веди нас до вічного спасіння,
О пречудесна Мати Божа.
Вічний Тобі поклін, о Господня Мати,
Діво Богородице, Матінко,
Радість всіх сумних, надія покійних,
Пристрасна радість і плач сміливих,
Прославляємо Тебе.

Ця молитва є віддяченням Богородиці за її материнське заступництво і милосердя, які вона виявляє своїм вірним. Вона виражає повагу, вдячність і просить Матір Божу заступитися за нас перед її Сина, Господа Ісуса Христа.

Пресслужба – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія