Патріарх Московський Кирил, у своїй останній заяві на Архієрейській нараді РПЦ, висловив стурбованість щодо тривалого цивілізаційного конфлікту, що призвів до війни в Україні, та обвинуватив Константинопольський Патріархат у боротьбі проти Православ’я. Кирил намагається привернути увагу до можливих релігійних причин конфлікту та використовує цю платформу для підкреслення своєї ролі на всесвітній арені Православ’я.

Тривалість релігійного конфлікту: Кіріл провокує Константинопольський Патріархат

19 липня 2023 року, Москва – Патріарх Московський Кирил у своїй останній заяві під час Архієрейської наради РПЦ висловив “стурбованість” щодо тривалого цивілізаційного конфлікту, що призвів до війни в Україні. Висловивши переконання, що за конфліктом ховається безперечний релігійний вимір, Кирил обвинуватив Константинопольський Патріархат у боротьбі проти Православ’я.

Загострення відносин між Росією та Україною, яке почалося ще до війни має далекосяжні наслідки для обох країн та регіону загалом. Патріарх Кирил намагається привернути увагу до себе для утворення сприятливих умов повернення за стіл світового православ’я вбачаючи ніби-то релігійні причини, що лежать в основі цього конфлікту.

Він заявив, що в обставинах, з яких цей конфлікт почався, бачить безперечний релігійний вимір. На його думку, ірраціональна ненависть до народів, які сповідують Православ’я, стала причиною ворожнечі та напруги між народами.

«На жаль, одним зі знарядь боротьби проти Православ’я став Константинопольський Патріархат. Його провідні ієрархи протягом тривалого часу за підтримки сторонніх для Церкви політичних сил і за їхніми порадами готувалися розірвати єдність Православ’я, вели таємні переговори та плели інтриги», – повідомив глава РПЦ.

Ці звинувачення з боку патріарха Московського розкривають серйозні розколи та суперечності в Православній Церкві, що можуть відобразитися на її стосунках впродовж тривалого періоду. Спірні питання, пов’язані з автокефалією та церковною юрисдикцією, вже протягом останніх років стали причиною напруження між Московським та Константинопольським Патріархатами.

Однак, слід відзначити, що ці заяви висловлені у контексті складної геополітичної ситуації та зазвичай більше відображають погляди патріарха Московського, ніж об’єктивну реальність. Релігія завжди мала значний вплив на суспільство, і у багатьох конфліктах у історії світу релігійні чинники грали важливу роль.

Необхідно враховувати, що конфлікт в Україні має складну і багатогранну природу, і він не може бути пояснений лише релігійними чинниками. Різні політичні, економічні та історичні фактори також впливають на його розвиток та наслідки.

Зокрема, роль Константинопольського Патріархату в цьому конфлікті може бути предметом дискусій та суперечок між різними сторонами. Але оцінювати всю складність ситуації, необхідно враховувати багатофакторність та об’єктивність.

Зазначені твердження патріарха Московського становлять лише одну сторону дискусії, і важливо докладати зусиль для з’ясування всіх деталей та причин конфлікту. Тільки так можна знайти шлях до миру та збереження духовної спадщини світового Православ’я.