Очільник УПЦ Київського Патріархату 1 липня 2020 року звернувся листом до Президента України та інших топ-посадовців з проханням повернути державну реєстрацію його Церкві.

Заява, де приведені аргументи на користь Київського Патріархату, опублікована на сайті Київської Патріархії.

У документі сказано, що Собор, який проходив 15 грудня 2018 року у Святій Софії в м. Києві, як Собор двох Українських Церков (УПЦ Київського Патріархату і УАПЦ), є напівправдивим. Патріарх Філарет наголошує, що насправді в Київській Софії відбувся Собор Константинопольської Церкви з участю Українських Православних Церков.

Очільник УПЦ КП владика Філарет вкотре заявив, що Україна отримала не той Томос, якого очікувала. Про це він сказав в інтерв’ю:

“Згідно з канонами, церковні питання має вирішувати вищий орган Церкви – Помісний собор. Але у Томосі записано, що їх розглядатиме не Помісний собор, а Константинопольський Патріарх! Залежні, а звемось автокефальною Церквою. Це обман! Константинопольський Патріарх має дати Томос, який дав Польській, Румунській, Болгарській, Сербській Церквам. Ми вимагали і будемо вимагати Томос такий, який мають інші держави!”

Голова Фонду пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія – Наталія Михайлівна Шевчук прокоментувала Звернення Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України ФІЛАРЕТА (Денисенка) щодо положення Українського Православ’я від 01.07.2020 р. Б. до Президента України та інших компетентних посадовців.

«Біда не в тім, що Патріарх Філарет як досвідчений церковно-політичний діяч активізувався і пішов у контрнаступ, задекларувавши у своїй заяві очевидні факти й аргументи на користь Київського Патріархату і цим самим запустив програму камбеку, тобто повернення до подій 15 грудня 2018 року, коли у Святій Софії в м. Києві відбувся історичний Собор двох Українських Церков (Української Православної Церкви Київського Патріархату і Української Автокефальної Православної Церкви), біда у тім, що корабель Православної Церкви України замість того, щоб з першого дня потужно набирати хід, заліг у дрейф, мабуть, очікуючи, що й надалі розвитком і становленням церкви опікуватиметься особисто Петро Порошенко. Під час нашої зустрічі Його Святість щиро визнав, що обрана ним кандидатура Митрополита Епіфанія стала хибною не лише для нього особисто, а й для всієї Православної Церкви, оскільки без вказівок і контролю з боку Патріарха Філарета його вихованець виявився безпорадним.

Ідея створення Київського Патріархату не нова для мене, оскільки у своєму Заповіті, складеному незадовго до смерті, Блаженніший Митрополит Київський і всієї України МЕФОДІЙ (Кудряков), Предстоятель УАПЦ 2000–2015 років, задекларував курс нашої Церкви, а саме: зберегти вірність стратегічній меті автокефального руху в Україні –остаточного створення помісної Церкви з патріаршою формою управління, якої, без сумніву, достойна древня Київська Митрополія», – сказала Наталія Михайлівна Шевчук.

Прес-служба Фонду пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія