10 жовтня – День Собору всіх святих Волині, свято, яке вшановує всіх святих, які мали відношення до цієї землі. Ця дата відзначається з 1881 року і є своєрідним днем пам’яті для всіх волинських православних вірян. У цей день моляться за спасіння України та згадують імена святих, які особливо важливі для цього регіону. Серед них – рівноапостольні Кирил і Мефодій, святителі, преподобні, історичні постаті, а також нові імена, які долучилися до цього святого сонму. Цей день – час спільної молитви та вшанування нащадків, які віддали своє життя служінню Богу та Україні.

Історія та список волинських святих, яких вшановуємо 10 жовтня

10 жовтня вшановуємо всіх святих землі Волинської.

Відзначення Собору, тобто дня спільного вшанування, всіх волинських святих започатковано 10 жовтня 1881 р. – на честь 50-ліття повернення в Православ’я Свято-Успенської Почаївської лаври, яка більше віку перебувала в підпорядкуванні уніатів.

Список прославлених Церквою подвижників благочестя на землі Волинській такий: рівноапостольні Кирил і Мефодій, учителі слов’ян; рівноапостольні великі княгиня Ольга і князь Володимир; святителі Стефан, єпископ Володимирський, митрополити Київські Фотій, Петро, Феогност і Кипріан, Інокентій Іркутський; преподобномученик Макарій Овруцький; преподобні Іов та Мефодій Почаївські; Микола-Святоша, князь Луцький, Феодор, князь Острозький, Олег, князь Брянський, князі Ярополк і Мстислав Володимирські; Нестор Літописець; Варлаам, ігумен Києво-Печерський; Афанасій Берестейський (Брестський); праведна діва Юліанія Ольшанська.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

Цей сонм поповнюється й новими іменами. Зокрема, не так давно долучено до нього: святителя Арсенія (Мацієвича), митрополита Ростовського, преподобного Амфілохія Почаївського, благовірного князя Володимира Васильковича, мученика Данила Братковського, праведну Єлизавету (Галшку Гулевичівну). Але це, зрозуміло, не всі волинські праведники, а лише ті, котрих Церква знає поіменно.

Всі святі землі Волинської, моліть Бога за спасіння України !

Молитва всім святим землі Волинської

О, великі угодники Христові і преславні чудотворці, що подвигами і чудесами землю Волинську осяяли. Ви славним і богоугодним своїм житієм землю нашу отцівську у Православ’ї утвердили і шлях спасіння, всім нам, меншим родичам вашим ясно показали. І сьогодні ми, зібравшись в день вашого спільного торжества, прославляємо вас псалмами і співами духовними. Допоможіть нам святителі премудрі єресей і розколів уникнути і від вовків, що хочуть стадо Христове роздерти, молитвами вашими огородіть; збережіть нас преподобні отці наші, щоб могли ми нести хрест свій, зрікшись пристрастей і похотей навіюваних дияволом; благовірні князі і княгині погляньте з висоти небесної на земну вітчизну вашу і своїми святими молитвами скеруйте нас проти ворогів видимих і невидимих, святі страстотерпці і сповідники наші навчіть нас нелицемірної любові Христової, щоб ніщо не змогло розлучити нас із нею, ні скорбота, ні тіснота, ні гоніння, ні голод, ні нагота, ні біда, ні меч. І ви, Христа ради юродиві і праведні, що своїм дивним житієм посоромили премудрість світу цього, вкажіть і для нас істинний шлях спасіння через високе смирення і покаяння.

О, преславні угодники землі Волинської, що в древні часи і в останні дні подвизалися, відомі і не відомі, погляньте на неміч нашу і могутнім вашим заступництвом допоможіть нам час земного життя нашого пройти і, віру зберігши, осягнути вічного спокою осель небесних і там разом із вами і усіма святими прославляти преславне і величне ім’я Отця і Сина і Святого Духа на віки віків. Амінь.

Пресслужба – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія