14 березня православна громада відзначає святкування святителя Феогноста, митрополита Київського і всієї Русі. Його творчий внесок в історію церкви виявився значимим, зокрема, у період формування Московської та Галицької митрополій. Митрополит Феогност також відіграв важливу роль у відновленні руйнівних храмів та збереженні духовної спадщини.

Вшанування видатного митрополита Київського та всієї Русі

Сьогодні Православна Церква вшановує Преподобного Венедикта (543). Святителя Феогноста, митрополита Київського і всієї Руси (1353). Благовірного великого князя Ростислава-Михаїла (1167). Святителя Євсхимона, сповідника, єпископа Лампсакійського (ІХ). Преподобного Шіо Мгвимського (VІ, Грузія) (перехідне святкування у четвер сиропусного тижня).

НАШ ТЕЛЕГРАМ

14 березня – святитель Феогност, митрополит Київський.

Після смерті митрополита Петра (1326) митрополитом Київським і всієї Русі, Константинопольським патріархом був призначений святитель Феогност. Татарська навала посприяла створенню суздальсько-московського церковного осередку: митрополити з Києва переїхали до Володимира-на-Клязьмі. Це створило підґрунтя для виникнення на півночі окремої митрополії, із якої згодом постала Московська, а пізніше російська церква.

Митрополит Феогност сприяв відбудові зруйнованих храмів, особливо в північній частині Київської митрополії, були відкриті храми в самій Орді — Сарайській єпархії.

Наприкінці XIII ст. виник прецедент. Галицько-волинські князі, а пізніше литовські, не хотіли, щоб церквою керував митрополит, який жив у ворожій для них державі. Це спричинило рух за створення окремої Галицької митрополії, який успішно закінчився. В 1303 р. Царгородський патріарх Афанасій підвищив Галицьку єпископію до рівня митрополії і послав свого ставленика митрополита Нифонта.

Проти цього виступили суздальські, а згодом і московські князі, яких підтримав митрополит Феогност. У 1347 р. Патріарший собор скасував Галицьку митрополію. Потім її було знову відновлено, але не надовго.

Упокоївся митрополит Феогност в 1353 р.

Молитва до Святителя Феогноста, Митрополита Київського і всієї Русі за захист воїнів, що боронять Україну від ворожих сил та справедливу перемогу

О, святий Феогносте, митрополите Київський і всієї Русі, котрий віддавався подвигам зі старанням, освоївши всі Божі закони, ти став будівничим Божих храмів і захисником своїх вірних. Як спадкоємець престолу святого Петра і гідний наступник великого святителя, ми звертаємось до тебе з проханням захистити наших воїнів, які боронять Україну від ворожих сил.

Нехай твої молитви перед Господом стануть на захист тих, хто стоїть на варті нашої країни в цей важкий час. Визволи нас від усіх лих і небезпек, даруй нам силу й мужність, щоб пройти ці випробування з духовною твердістю. Благослови наших воїнів і наділи їх мудрістю і сміливістю.

О, святий Феогносте, молимося перед твоїм образом з проханням про справедливу перемогу в цій святій боротьбі. Нехай твоя благодать охопить нашу землю, і ми будемо жити в мирі і правді. Амінь.

Джерело – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія