У цей день Церква вшановує пам’ять шести християн, які були приречені на муку під час гоніння на християн в Римській імперії. Вони вирішили віддати життя за віру і стали святими мучениками.

Історія мучеництва святих Пуплія, Тимолая, Ромила, двох Олександрів та двох Діонісіїв в часи Діоклетіана

28 березня Церква вшановує пам’ять святих мучеників: Агапія, Пуплія, Тимолая, Ромила, двох Олександрів та двох Діонісіїв. Вони жили під час правління римського імператора Діоклетіана. Агапій народився в Газі, Тимолай – на півночі Чорного моря, а двоє Діонісіїв – у Трипполі фінікійській. Пуплій та обидва Олександри були з Єгипту, а Роміл був іподіаконом церкви в Діосполі.

Під час гоніння на християн, яке відбувалося в другий рік піднесення Діоклетіана до трону, було видано указ по всіх країнах та містах, щоб примусити християн до поклоніння ідолам та принесення жертв. В Кесарії Палестинській, з нагоди язичницького свята, було приготовано видовище для народу, на якому християни, які були у кайданах, були приречені на муку.

Серед цих християн був і святий мученик Тимофій, який був спалений на багатті, а також святий мученик Агапій та свята мучениця Фекла, які були віддані на поживу звірам. Коли це сталося, шість мужніх юнаків – Пуплій, Тимолай, Роміл, два Олександри та Діонісій – вирішили самі пов’язати собі руки і піти на вогонь та на поживу звірам як знак свого ревноща про Христа. Вони підійшли до ігемона Урвана, який ласкаво намагався переконати їх поклонитися ідолам, але юнаки відмовилися і були відправлені у в’язницю.

Кілька днів потому до них приєднався святий мученик Діонісій зі своїм дияконом. Ігумен Урван пропонував їм вибір: відмовитися від віри і отримати свободу, або піти на муку. Але юнаки лише ще більше зміцнювали свою віру в Христа. Урван розпорядився підпалити піч, в якій були згортки м’яких кам’яних блоків, і кинути юнаків в неї. Таким чином, святі мученики Пуплій, Тимолай, Роміл, два Олександри та Діонісій загинули за свою віру.

Їхні мощі були перенесені до Риму і зберігаються в церкві святих Сильвестра та Мартиніана. Українська греко-католицька церква їх вшановує як захисників від гоніння на віру та оберігачів від злиднів та напастей.

Молитва до святих мучеників Агапія, Пуплія, Тимолая, Ромила, двох Олександрів та двох Діонісіїв

О мученики святі, Агапій, Пуплій, Тимолай,
Ромил та два Олександри й два Діонісії,
Дива вашої сили і мужності
І поборництва на благо віри,
Даруйте і мені силу й мужність,
Щоб пройти через усі спокуси життя,
Щоб відстояти правду й праведність,
Щоб не зневажати терпіння й милосердя,
І, нарешті, заслужити благословення Небес.
О мученики святі, моліться за нас!
Амінь