3 жовтня вшановують пам’ять святого мученика Євстафія Плакиди, покровителя мисливців.  У народі цей день часто називали Австафій Вітряк або вітри Австафія. За тим який вітер був в цей день зазвичай визначали майбутню погоду.

Євстафій походив зі знатного язичницького роду, але завжди вирізнявся милосердям та добротою. Він мав дружину та двох синів, яких виховував згідно своєму баченню моралі. Жила сім’я в Римі.

Одного разу він відправився на полювання в ліси. Там Євстафій побачив декілька оленів і попрямував за одним з них. Коли святий хотів вбити оленя, то побачив між його рогами сяючий хрест із розп’яттям. Вражений чудесним видінням, Євстафій прийняв християнство. Разом з ним прийняли святе хрещення його дружина і двоє синів.

Після прийняття християнства Євстафій розорився і був змушений залишити Рим. На кораблі із сім’єю він відправився в Єгипет. Феопистія була викрадена капітаном корабля, а Агапія і Феопистія викрали дикі звірі. Євстафій не впав у відчай, поклавши уповання на Господа. І надія його виправдалася. Феопистія була збережена Господом у чистоті, а капітан, уражений хворобою, раптом помер. Діти Євстафія були відбиті у звірів пастухами.

У цей час у Римі виникла необхідність захищати межі імперії, і імператор Траян наказав знайти свого воєначальника. Євстафій був призначений командувачем військом. Євстафій повернувся в Рим з перемогою. Новий імператор Адріан обсипав його почестями і повелів, щоб воєначальник приніс жертву ідолам у подяку за перемогу. Євстафій відповів, що цим він зобов’язаний тільки Христу Спасителю, а не уявній владі неправдивих богів. Його відповідь викликала гнів імператора, який позбавив Євстафія всіх благ і віддав разом з дружиною і дітьми на розтерзання левам. Звірі не наважилися торкнути їх. Тоді святих кинули в розжарену мідну піч, що мала форму бика, де вони й віддали душі Господу.