Акафіст – це жанр церковного піснеспіву, який з’явився в VII столітті. Основним твором цього жанру є Акафіст Пресвятої Богородиці, складений з 25 пісень. Зміст акафістів розкриває найголовніші події життя святих чи зміст свята. Українська православна церква має багато різних акафістів, присвячених різним святим.

Молитва до Пречистої Владичиці Богородиці: звернення до могутньої покровительки захисту від диявольських спокус та прохання про благословення

Акафіст – це жанр церковного піснеспіву, що з’явився в VII столітті. Цей жанр був представлений єдиним твором – Акафістом Пресвятої Богородиці, який став основою для написання інших акафістів.

Акафісти складаються з 25 пісень, з яких 13 є кондаками, а 12 – ікосами. Кондаки – це короткі молитови, а ікоси – більш розширені пісні. Зміст акафістів розкриває найголовніші події життя святих чи зміст свята.

Основним твором цього жанру є Акафіст Пресвятої Богородиці. Його походження було пов’язане зі зміною кондака, який складався з 24 строф і був присвячений Благовіщенню або Різдву Христовому. У VII столітті до строф кондака через одну були додані звернення «Радуйся…», які також називають «херетизмами». Це призвело до перетворення кондака на новий піснеспів жанру акафіста. А у VIII столітті до цього твору була приєднана початкова строфа «Непереможній Воєводі…», що стала остаточною формою Акафісту Пресвятої Богородиці.

За церковним календарем, на суботу п’ятого тижня Великого посту припадає свято Похвали Пресвятої Богородиці, або Субота акафістна. У цей день в усіх храмах співається Великий акафіст на честь Божої Матері. В ньому прославляються події земного життя Пресвятої Діви Марії, через Яку Господь визволив людство від рабства гріха, Її чесноти, завдяки яким Вона піднеслася найвище, а також просяться благословення та милості від Божої Матері.

Зараз українська православна церква має багато різних акафістів, які присвячені різним святим. Наприклад, існують акафісти на честь святих апостолів Петра і Павла, святителя Миколая Чудотворця, святого Василія Великого та інших святих. Вони також складаються з кондаків та ікосів, а зміст пісень розкриває життя та подвиги святого, прославляється його чесноти та проситься благословення та милості.

Український народ має свої власні традиції, пов’язані зі співом акафістів. Наприклад, під час співу акафісту Пресвятої Богородиці українці часто співають так звані «богородичні» – народні пісні, які відображають народні уявлення про Богородицю. Також у деяких регіонах України існує традиція співування акафістів у групах – «хорошках» або «сім’ях», коли люди збираються вдома, щоб разом заспівати акафіст на честь святого.

Усі акафісти мають велике духовне значення для вірних, оскільки вони допомагають зосередитися на молитві та прославленні Бога та святих. Вони також є частиною культурної спадщини нашого народу, яка передається з покоління в покоління.

Молитва до Пречистої Владичиці Богородиці

Прийми, о могутня на все добре, Пречиста Владичице Богородице, у дар від нас, негідних слуг Твоїх, цю величальну пісню, що Тобі єдиній належить, бо Тебе вибрано з усього людського роду, Ти вища понад усі створіння небесні й земні. Бо через Тебе був з нами Господь сил, через Тебе пізнали ми Сина Божого й удостоїлися Святого Тіла і Пречистої Крови Його. Тому блаженна Ти з роду в рід, Ти світліша від херувимів і чесніша від серафимів. І нині, Всехвальна і Пресвята Богородице, не переставай молитися за нас, недостойних слуг Твоїх, щоб ми встереглися від усякої омани лукавого та від усякого лиха, щоб вийшли цілими з-посеред убивчих диявольських спокус. До кінця життя нашого молитвами Твоїми зберігай нас перед вічним засудом, щоб ми, спасенні Твоїм заступництвом і поміччю, віддавали за все славу, хвалу, подяку і честь у Святій Тройці Єдиному Богові і Творцеві всього сотворіння, нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.