Докладний розгляд святкового вшанування образу Пречистої Діви Марії, відомого як ‘Несподівана Радість’, у православному християнському календарі. Розкриття історії написання ікони та чуда, що лежить в основі цього святкового обряду.

Історія та чудо ікони, яке змінило життя грішника

9 грудня за новоюліанським церковним календарем православні християни вшановують образ Пречитої Діви Марії, іменуємий «Несподівана Радість».

Як відомо, ікони Божої Матері користуються серед вірян особливою любов’ю та повагою. У різні хвилини скорботи чи радості, шукаючи підтримки та розради, багато хто з християн звертається з молитвою до Цариці Небесної.

Світлий образ Матінки Божої був написаний ще святим апостолом та євангелістом Лукою, який особисто спілкувався з Дівою Марією. З того часу іконографічні канони мало змінилися, і зображення Богоматері з Немовлям опирається на низку класичних сюжетів із Святого Письма. Але інколи і в реальному житті знаходиться місце для дива, і тоді з’являються нові образи. До таких ікон відноситься “Несподівана радість”.

Час і місце знаходження цього лику Богородиці невідомі. Передумовою написання цієї чудотворної ікони стала реальна подія із життя одного грішника. Як розповідає святитель Димитрій Ростовський, один грішний чоловік, який мав у серці любов до Божої Матері, щоденно щиро молився перед Її іконою. З глибокою вірою, він промовляв до Пречистої Діви, слова архангела Гавриїла: “Радуйся, Благодатна”!

Одного разу він хотів вчинити гріх. Перед звершенням цього лихого діяння, він пішов до храму, щоб помолитись перед іконою Божої Матері. Коли він молився, на нього раптово напав страх. У жаху він побачив, що ікона ожила. У Богономовляти відкрились рани на руках, ногах, а з ребра Спасителя потекла кров. Впавши на землю, грішний чоловік запитав: «Владичице, хто це зробив?» Богородиця відповіла: «Ти та інші грішники, які своїми злими вчинками знову розпинаєте Мого Сина». «Ви називаєте Мене милосердною, але ж навіщо зневажаєте мене своїми беззаконними ділами?» – продовжувала Пречиста Діва Марія. «О Владичице, – відповідав цей грішник, – нехай мої гріхи не перебільшать Твоєї невимовної благості. Ти єдина надія всіх грішних. Умоли за мене Сина Твого і Бога нашого».

НАШ ТЕЛЕГРАМ

Двічі повторювала Владичиця Свою молитву Младенцю Христу, але Він залишався непохитним. Нарешті Спаситель відповів на молитву Своєї Матері: «Я виконаю Твоє прохання. Нехай звершиться бажання твоє, ради Тебе відпускаю цьому чоловікові його гріхи. Нехай же він в знак прощення поцілує Мої рани». У ту ж мить грішник піднявся з колін, із великою радістю поцілував рани Спасителя. З того часу він почав жити побожно. Ця подія і стала приводом для написання ікони Божої Матері “Несподівана Радість”. На ній зображується чоловік, який молиться на колінах перед ликом Богоматері.

Ікона Пресвятої Богородиці «Несподівана Радість» є дуже шанованою серед православних християн. Існує багато копій цієї ікони, котрі також є чудотворними і прославлені великою кількістю чудес. Один із чудотворних і древніх списків цього зберігається і в нашому храмі. Щодня до нього приходять сотні жителів нашого міста та області, а також з інших куточків нашої Батьківщини. Усі, хто молиться перед цим святим ликом Божої Матері, отримують поміч від самої Владичиці неба і землі. Саме за її молитовного заступництва звершується багато чудес.

Тож день прославлення цього святого образу, вознесімо хвалу і молитву до Пречистої Діви Марії і промовмо:

О Пресвята Діво, Всеблагого Сина Мати Всеблага, міста і святого храму цього Покровителька, всіх сущих у гріхах, скорботах, бідах і хворобах вірна Предстательниця і Заступниця! Прийми молебний спів цей від нас, недостойних рабів, що Тобі возносимо, і як у давнину грішника, що кожного дня молився перед чесною Твоєю іконою, Ти не зневажила, але дарувала йому несподівану радість покаяння і схилила Сина Твого многим і старанним перед Ним заступництвом до прощення цього грішника, так і нині не зневаж моління нас, недостойних рабів Твоїх, і ублагай Сина Твого і Бога нашого, щоб і всім нам, що з вірою і зворушенням поклоняємося перед цільбоносним Твоїм образом, несподівану радість кожному за його потребою дарував; щоб усі на Небі і на землі знали Тебе як тверду і неосоромлену Заступницю роду християнського і, це знаючи, славили Тебе і через Тебе Сина Твого, з безначальним Його Отцем і Єдиносущним Його Духом нині, і повсякчас, і навіки-віків. Амінь.

Пресслужба – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія