Микола Віталійович Лисенко народився в селі Григорівці на Черкащині, і став одним з найбільш значущих діячів української культури XIX-XX століть. Він присвятив багато часу вивченню та збору українського народного музичного матеріалу та створив безсмертний духовний гімн України. Лисенко був педагогом та диригентом, заснував перший в Україні професійний музичний інститут та створив багато опер, хорових творів, оркестрових композицій та пісень. Його творчість залишається великим надбанням української культури.

Символ національної ідеї та волі: духовний гімн України Миколи Лисенка

22 березня 1842 року народився Микола Віталійович Лисенко в селі Григорівці на Черкащині. Він був одним з найбільш значущих діячів української культури XIX-XX століть. В своїй творчості Лисенко віддавав перевагу народним мелодіям та пісням, які він збирав і записував, розвиваючи українську національну музичну культуру та створюючи власний стиль компонування.

Одним із найбільш відомих творів Миколи Лисенка є безсмертний духовний гімн України – ” Боже великий єдиний! Нам Україну храни!..”. Текст до цієї пісні був написаний ще у 1862 році Павлом Чубинським, а музику створив саме Микола Лисенко. Ця пісня стала однією з найвизначніших символів української національної ідеї та волі.

Лисенко присвятив багато часу вивченню та збору українського народного музичного матеріалу, за що його вважають засновником української етномузикології. Він збирав фольклорне матеріал народів України та записував його у спеціальні зошити, досліджуючи різноманітні стилі та традиції музичного мистецтва.

Незважаючи на те, що Лисенко був національним діячем, його творчість знаходила визнання за межами України. Він був гостем на багатьох концертах та фестивалях в Росії, Європі та Америці, де його творчість отримувала високу оцінку критиків та аудиторів.

Лисенко також був активним педагогом та диригентом. Він заснував перший в Україні професійний музичний інститут – Київську музичну школу (нині Київська національна музична академія імені П. І. Чайковського). Він також диригував українськими оперними театрами та викладав у різних музичних школах.

Протягом свого життя Лисенко створив багато опер, хорових творів, оркестрових композицій та пісень. Він віддавав перевагу народним мелодіям та пісням, розвиваючи українську національну музичну культуру та створюючи власний стиль компонування.

Микола Лисенко помер 6 березня 1912 року в Києві. Його творчість залишаються великим надбанням для української культури та музики, а його внесок у розвиток української етномузикології та національної музичної традиції залишається незаперечним. Лисенко був видатним композитором, педагогом та національним діячем, який присвятив своє життя розвитку та просуванню української музичної культури та національної ідеї. Його творчість залишається невичерпним джерелом натхнення для наступних поколінь українських музикантів та композиторів.

Духовний гімн України

Боже великий, єдиний,
Нам Україну храни,
Волі і світу промінням
Ти її осіни.

Світлом науки і знання
Нас, дітей, просвіти,
В чистій любові до краю,
Ти нас, Боже, зрости.

Молимось, Боже єдиний,
Нам Україну храни,
Всі свої даски й щедроти
Ти на люд наш зверни.

Дай йому волю, дай йому долю,
Дай доброго світу, щастя,
Дай, Боже, народу
І многая, многая літа.