6 лютого Православна Церква вшановує святителя Фотія, високоосвяченого духовного лідера, який відзначався не лише святістю, але й відданістю захисту Православ’я від папського впливу. Також пригадуються подвиги мучениць Христини, Каллісти та Дорофеї, які своїми життями свідчили про віру та любов до Бога.

Святковий день, присвячений пам’яті Святителя Фотія, Патріарха Константинопольського, та Мучениць Христини, Каллісти та Дорофеї

6 Лютого в Календарі Православної Церкви: Пам’ять Святителя Фотія та Мучениць

Святковий день 6 лютого у Православній Церкві відзначається пам’яттю ряду святих. Серед них:

  • Преподобного Вукола, єпископа Смирнського (бл. 100)
  • Преподобного Варсонофія Великого та пророка Іоана (VІ)
  • Святителя Фотія, патріарха Константинопольського (891)
  • Мучениць Дорофеї, Христини, Каллісти та мученика Феофіла (288 – 300)
  • Мучениці Фавсти, мучеників Євіласія та Максима (305 – 311)
  • Мученика Юліана (312)
  • Мучениць Марфи, Марії та їх брата, преподобного Ликаріона, отрока

Окремо визначається 6 лютого як день святителя Фотія, Патріарха Константинопольського, а також мучениць Христини, Каллісти та Дорофеї. Цей день ставить на висоту вірян та вшановує тих, хто своїм життям та подвигами служив вірі та Церкві.

6 лютого – день святителя Фотія, Патріарха Константинопольського, а також мучениць Христини, Каллісти та Дорофеї.

Святитель Фотій, Патріарх Константинопольський народився близько 820 року, він був племінником святого патріарха Тарасія, тобто за народженням належав до вищої знаті і походив з родини, у якій зберігали шанування святих ікон. Батько його помер мученицькою смертю за захист ікон. Святий Фотій отримав блискучу освіту і, перебуваючи в родинних стосунках з імператорським домом, обіймав посаду першого державного секретаря в сенаті. У нього навчалися наукам юний спадкоємець престолу Михайло і майбутній просвітитель слов’ян рівноапостольний Кирило. Глибоке християнське благочестя захищало святого Фотія від спокуси благами придворного життя – всією душею він прагнув до чернецтва.

У 857 році співправитель царя Михайла, Варда, скинув з Константинопольської кафедри Патріарха Ігнатія. Єпископи, знаючи благочестя і велику вченість Фотія, вказали імператору на нього як на людину гідну зайняти першосвятительский престол. Святий Фотій зі смиренням прийняв пропозицію. Протягом 6 днів він пройшов по ієрархічним ступенями, а в день Різдва Христового посвячений у єпископа з возведенням на патріарший престол.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

Однак незабаром почалися хвилювання в Церкві, розпалювані позбавленим кафедри патріархом Ігнатієм. У 861 році був скликаний Собор для припинення чвар, на якому затверджено було усунення Ігнатія та затвердження патріархом Фотія. Папа Микола I, посли якого були присутні на цьому Соборі, сподівався, що з обранням Фотія патріархом, він підпорядкує його своїй владі, але, не отримавши очікуваного, на Римському Соборі зрадив Фотія і наклав на нього анафему.

З того часу у житті святителя Фотія розпочалося протиборство папському свавіллю і посяганню на Православну Церкву Сходу, що тривало упродовж усього його життя.

Православна Церква вшановує святителя Фотія як ревного захисника Православного Сходу від панування пап і як ученого богослова, який залишив численні і різноманітні праці, присвячені викриттю помилок латинян, спростуванню різних єресей, роз’яснення Святого Письма, тлумаченню різних предметів віри.

Молитва святителю Фотію Константинопольському:

О мудрий і дивовижний архієрею, рівноапостольний просвітителю церкви православної, світлозвучне русло Божественного Духа, святителю отче Фотію, ми звертаємось до тебе тепер, приносячи тобі це скромне моління. Послухай нас, покірних твоїх дітей, просимо тебе бути нашим посередником перед Всевишнім. Умоли Його тепло навернутися до нас, Своїх слуг, і відкрити нам двері Свого милосердя. Ми не гідні і не можемо піднятися високо в небеса через тяжкість наших гріхів.

Навіть якщо ми свідомо порушили заповіді і не виконали волю нашого Творця, смирено визнаємо і покірно вклоняючи своє коліно, ми благаємо Отця заступитися за нас. Посередництво твоє, о молитвеннику Христовий, світлом осяяний Фотіє, молимо, допоможи нашій країні і Церкві нашій Святій, яка наживо переживає трагічні випробування через гіркі часи війни.

Допоможи нам, святий Божий, щоб ми не зазнали загибелі через наші беззаконня, визволи нас від усякої злоби і ворожих впливів, направляй наш розум і міцність наших сердець на утвердження православної віри, де твоє посередництво і благовоління залишає нас невразливими перед гнівом нашого Творця. Молимося, добрий пастирю, стійко піднось Соборну і Апостольську Церкву, об’єднай всіх православних в єдину родину.

Збережи нас від єретичних замахів і навчи нас всякому добру, особливо каяттю щирому в сльозах за гріхи наші. Нехай під твоїм заступництвом і за допомогою Пресвятої Богородиці, ми будемо врятовані від вічних мук. З тобою та всіма завжди славимо Всесвяте ім’я Отця і Сина і Святого Духа, тепер і завжди і на віки віків. Амінь.

Пресслужба – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія