Заява

Фонду пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія

Із сумом у серці звертаємося до усіх небайдужих із закликом зупинити злочин, який коїться руками безсовісних бізнесменів і вищого духовенства УАПЦ, не дати можливості шахраям у рясах незаконно продати бізнес-структурі церковне майно: руїни палацу XVII–XIX століть.

  1. Що саме намагаються вкрасти у Церкви шахраї?

Йдеться про об’єкт нерухомості ціною у десятки мільйонів гривень. А саме комплекс Червоногородський замок, що в урочищі Червоне села Нирків Заліщицького району Тернопільської області. До майнового комплексу Червоногородський замок входять:

  • руїни палацу XVII–XIX століть;
  • руїни костьолу 1716 року;
  • залишки початку будівництва гідроелектростанції.

Як стало відомо з джерел, близьких до вищого керівництва УАПЦ, злочинці у рясах запланували з вигодою для себе «передати» (читай: незаконно продати) майновий комплекс Червоногородський замок бізнес-структурі у три етапи. На нинішньому етапі йдеться про незаконне переведення на баланс бізнес-структури нежитлових будівель (руїни палацу XVII–XIX століть) загальною площею 717 кв. м.

Викриваючи незаконну оборудку керівництва УАПЦ, ми сподіваємося завадити подальшій крадіжці церковного майна і домогтися того, щоби шахрайську «угоду» про відчуження руїн палацу XVII–XIX століть було визнано недійсною.

  1. Чому злочинців зацікавили руїни Червоногородського замку?

Замок розташований в урочищі Червоне поблизу села Нирків, на пагорбі в глибокій котловині. Загальна площа території комплексу становить 23 гектари. Відновлений замок цілком міг би використовуватись як санаторій чи масштабний туристичний об’єкт на кшталт «Буковеля». Протягом десятиліть довкола комплексу збирається багато охочих викупити території та влаштувати там туристичний еко-центр, про що неодноразово згадувалось у ЗМІ. Вартості території додають залишки початку будівництва гідроелектростанції. За оцінками фахівців, бізнес-проект створення на базі комплексу Червоногородський замок сучасної гідроелектростанції є вельми привабливим.

  1. Як УАПЦ отримала цю пам’ятку?

Пам`ятку архітектури було передано Предстоятелю УАПЦ Митрополиту Київському і всієї України Мефодію (Кудрякову В. А.) ще за часів президентства Леоніда Даниловича Кучми. З 22 січня 2002 року на підставі свідоцтва про право власності Червоногородський замок належить Тернопільсько-Подільському єпархіальному управлінню Української Автокефальної Православної Церкви і мав використовуватися для потреб чоловічого монастиря Святих Первоверховних Апостолів Петра і Павла УАПЦ Тернопільської єпархії, що в урочищі Червоне села Нирків Заліщицького району Тернопільської області.

Примітно, що свого часу до Блаженнішого Митрополита Мефодія неодноразово надходили пропозиції як від державних посадовців, так і від представників бізнесу про відмову Церкви від прав на територію комплексу Червоногородський замок. Митрополиту Мефодію пропонували кошти та відсоток у майбутньому бізнесі, аби тільки він передав церковне майно на баланс бізнес-структури. Однак до самої смерті Блаженніший Митрополит Мефодій ревно відстоював інтереси Церкви і не допускав навіть думки про розкрадання Церкви.

  1. Як відбувалася крадіжка церковного майна?

Для того щоби вкрасти у Церкви пам’ятку архітектури місцевого значення (руїни палацу XVII–XIX століть), злочинці розробили спеціальну шахрайську схему за участі Тернопільської єпархії УАПЦ та ТОВ «ДЖУРИНФОРТЕЦЯ». Суть схеми напрочуд проста.

  1. Тернопільська єпархія УАПЦ входить до складу ТОВ «ДЖУРИНФОРТЕЦЯ».
  2. Тернопільська єпархія УАПЦ передає комплекс Червоногородський замок у власність ТОВ «ДЖУРИНФОРТЕЦЯ» як «негрошовий майновий вклад до Статутного капіталу Товариства об`єкт нерухомого майна». Звісно, реальна ціна об’єкта у цій схемі максимально занижується (замість десятків мільйонів гривень вона оцінюється в еквіваленті $15 тис.: 382 578 грн).
  3. Тернопільська єпархія УАПЦ виходить зі складу ТОВ «ДЖУРИНФОРТЕЦЯ», залишаючи комплекс Червоногородський замок у власності Товариства з обмеженою відповідальністю (яке, своєю чергою, як можна припустити, перераховує Тернопільській єпархії згадану символічну суму: еквівалент $15 тис. за об’єкт, який коштує ДЕСЯТКИ МІЛЬЙОНІВ гривень).

       5. Хто саме брав участь у афері з нерухомістю з боку УАПЦ?

Головну роль в афері з боку УАПЦ зіграв скандально відомий Ростислав Володимирович Гук (колишній архієпископ Тернопільський і Подільський Мстислав):

  • за ініціативи архієпископа Мстислава було подано прохання на ім`я Предстоятеля УАПЦ Блаженнішого Митрополита Макарія (Малетича) про входження релігійної організації «Тернопільська єпархія УАПЦ» до ТОВ «ДЖУРИНФОРТЕЦЯ» з подальшою передачею комплексу Червоногородський замок у власність згаданого Товариства;
  • за підписом Мстислава як правлячого архієрея Тернопільської єпархії УАПЦ релігійна організація «Тернопільська єпархія УАПЦ» виступає як один із засновників ТОВ «ДЖУРИНФОРТЕЦЯ»;
  • архієпископ Мстислав погодив введення в Статутний фонд ТОВ «ДЖУРИНФОРТЕЦЯ» як негрошовий майновий вклад руїни палацу (комплекс Червоногородський замок);
  • 31 жовтня 2016 року архієпископ Мстислав погодив вихід релігійної організації «Тернопільська єпархія УАПЦ» з ТОВ «ДЖУРИНФОРТЕЦЯ», лишаючи в Статутному капіталі Товариства комплекс Червоногородський замок .

Микола Іванович Малетич (Митрополит Київський і всієї України Макарій)

Афера була би неможливою без погодження усіх дій архієпископа Мстислава з боку Предстоятеля УАПЦ — митрополита Макарія. Документальним підтвердженням участі Предстоятеля УАПЦ у злочинній схемі є документ, в якому митрополит, Предстоятель УАПЦ надає свою згоду на входження релігійної організації «Тернопільська єпархія Української Автокефальної Православної Церкви» до ТОВ «ДЖУРИНФОРТЕЦЯ» з подальшою передачею комплексу Червоногородський замок у власність згаданого Товариства.

Степан Васильович Абрамчук (Митрополит Галицький, керуючий Івано-Франківською єпархією)

Перебуваючи на посаді тимчасового керуючого Тернопільською єпархією, митрополит Андрій був ознайомлений зі станом справ і документацією Тернопільської єпархії, але покривав деструктивну діяльність архієпископа Мстислава. Результатом цього стала аферистська діяльність архієпископа Мстислава, який 31 жовтня 2016 року, замість того, щоби перебувати у монастирі на покаянні, підписав і завірив документи від імені правлячого архієрея Тернопільської єпархії.

Віктор Васильович Бедь (єпископ Мукачівський і Карпатський Віктор)

Перебуваючи на посаді керуючого Тернопільською єпархією УАПЦ, єпископ Віктор (Бедь) ознайомився зі станом справ і документації у ввіреній йому єпархії. Проте, злякавшись можливого незаконного тиску з боку вищого керівництва УАПЦ, єпископ Віктор (Бедь) не проінформував Архієрейський Собор про незаконну оборудку архієпископа Мстислава, чим невільно сприяв здійсненню злочинних намірів церковних аферистів.

Клірик Тернопільської єпархії УАПЦ протоієрей Петро Заяць

Як секретар Тернопільської єпархії о. Петро Заяць видрукував та заніс до журналу Документ №0927 від 19 вересня 2016 року, Документ №0928 від 19 вересня 2016 року та доручення про вироблення потрібної документації для створення ТОВ «ДЖУРИНФОРТЕЦЯ».

  1. Як кваліфікують дії представників УАПЦ канони Православної церкви?

Остаточне судження про особисту участь у цій справі єпископів і священиків УАПЦ має визначити судове розслідування. На даному етапі ми можемо говорити про безпосередню участь у розкраданні церковного майна лише двох осіб: архієпископа Мстислава та митрополита Макарія.

Оскільки майновий комплекс Червоногородський замок — майно, що належить державі та Церкві, то стосовно архієпископа Мстислава і митрополита Макарія, що вчинили незаконне привласнення (крадіжку) церковного майна, потрібно застосувати 73 Правило святих апостолів: «Посуд золотий або срібний освячений, або завісу, ніхто нехай не привласнює для власного вжитку, бо це беззаконня є. Якщо ж хтось викритий буде у цьому, нехай покарається відлученням».

Цитоване апостольське Правило передбачає жорстке покарання — відлучення від церковного спілкування. Однак, застосовуючи практику милосердного ставлення до грішника, дія цього правила може бути послаблена, а замість відлучення від церковного спілкування можна застосувати менш жорсткі канонічні санкції. Принциповим, проте, лишається покарання злочинців у рясах. Незважаючи на те, якими санами та титулами втішаються аферисти, злочин має бути зупинено, а самі злочинці мають понести заслужене покарання.

Оскільки один з учасників злочину — Микола Іванович Малетич (митрополит Макарій) — перебуває на посаді Предстоятеля УАПЦ, на яку його обрано Помісним Собором УАПЦ, ми закликаємо згадану особу добровільно піти у відставку та не перешкоджати скликанню позачергового Собору нашої Церкви з метою обрання нового, незаплямованого у злочинах і аферах, Предстоятеля.

 

м. Київ, 12 липня 2017 р. Б.

Від імені Фонду пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія

Наталія Шевчук, голова