14 січня християни молитовно вшановують пам’ять святого Василія Великого, який здавна користується особливим шануванням в українського народу і вважається покровителем землеробства. Частка мощів святителя Василія і сьогодні перебуває у Почаївській Лаврі. Людям відомо безліч випадків чудесних зцілень, здійснених святим Василем Великим. З переказів всі знають, що сила молитов святого була настільки велика, що він міг просити у Господа прощення грішнику, що зрікся Христа, змусивши його щиро покаятися.

Святий Василій – ревний творець живого слова-бесіди. Проповідь у його часи була дуже важливим, могутнім і майже єдиним чинником у навчанні святої віри. Святий Василій – це проповідник і бесідник з Божої ласки, його слово палке, вогненне, поривисте.

За своє коротке життя святитель Василій Великий залишив велику богословську спадщину: дев’ять бесід на Шестиднев, 16 бесід на псалми, п’ять книг на захист православного вчення про Святу Трійцю, 24 бесіди на різні богословські теми, сім аскетичних трактатів, чернечі правила, подвижницький статут, дві книги про Хрещення, книгу про Святого Духа, кілька проповідей та 366 листів різним особам.

За свої заслуги перед Церквою святитель Василій названий Великим і прославляється, як “слава і окраса Церкви”, “світило і око всесвіту”, “вчитель догматів”, “палата вченості”. Святитель Василій Великий є небесним покровителем просвітителя – святого рівноапостольного великого князя Володимира, названого в Хрещенні Василієм. Святий князь Володимир глибоко шанував свого Небесного Покровителя і на Його честь побудував багато храмів.

Нехай Святий Василь принесе частинку святості, добра і милосердя до Вашої оселі і Вашого життя!

За матеріалами Андрія Нестера