«Істинно кажу вам, що між народженими від жінок не було більшого від Іоана Хрестителя» (Мат. 11, 11)

Різдво святого Іоана Хрестителя, яке святкують 7 липня, — найбільше з усіх свят на його честь.

Іоан Хреститель прославляється, як «янгол, і апостол, і мученик, і пророк, і свічар, і друг Христів, і пророків печатка, і заступник старої та нової благодаті, і серед народжених пречесніший, і світлого Слова глас».

Його особа поміж Святими Старого Завіту особливо визначна, незвичайна і геройська. Іоан Хреститель це велетень духу, що стоїть на грані двох заповітів: Старого й Нового. Він завершує пророків та відкриває апостолів. Він не тільки пророк, але й предтеча, хреститель і мученик. Він був очищений від первородного гріха ще в лоні своєї матері.

Пророк Іоан Хреститель був сином священика Захарії і праведної Єлизавети. Подружжя було у похилому віці й вже не сподівалося на потомство. Іоан був посланий Богом, щоб приготувати народ до визнання Ісуса Христа Месією. Він був по материнській лінії родичем Господа Ісуса Христа і народився на шість місяців раніше Господа. Як оповідає Євангеліст Лука, архангел Гавриїл, з’явившись його батькові Захарії у храмі, сповістив про народження в нього сина.

Коли Єлизавета народила сина, то рідні і сусіди пораділи, що Господь зробив їй милість Свою. На восьмий же день прийшли до неї, щоб здійснити обряд обрізання новонародженого, і хотіли назвати його йменням батька. Єлизавета, звичайно, знала, яке ім’я має бути дано її синові, і тому на пропозицію рідних і сусідів назвати новонародженого Захарією сказала: «Ні, названий буде Іоан» (Лк. 1, 60).

Коли нечестивий цар Ірод почув від волхвів про народжену Месії, він вирішив побити в Віфлеємі і його околицях усіх немовлят у віці до 2-х років, сподіваючись, що в їх числі буде і що народився Месія. Ірод добре знав про незвичайне народження пророка Іоанна і хотів убити його, побоюючись, що він і є Цар Юдейський.

За милістю Божою він уник смерті серед тисяч убитих немовлят у Віфлеємі і його околицях. Святий Іоан виріс у дикій пустелі, готуючи себе до великого служіння — постом і молитвою. Він носив грубий одяг, підперезаний шкіряним поясом, і харчувався диким медом і акридами. Він залишався пустельником доти, поки Господь не призвав його в тридцятирічному віці до проповіді єврейському народові.

Одержавши одкровення про Ісуса Христа, пророк Іоан говорив народові про Нього: «Ось Агнець Божий, який бере на Себе гріхи світу».

Іоан Хреститель, якого ще називають Предтечею, своїм суворим способом життя дав взірцевий приклад богопосвятного життя. Він закликав людей до покаяння, кажучи: «Слідом за мною іде сильніший від мене, що Йому я недостойний, нахилившись, розв’язати ремінця Його сандалів. Я вас хрестив водою, а Він хреститиме Святим Духом» (Мк. 1, 7-8).

Серед інших святих Іоан Хреститель має найбільшу пошану — протягом церковного року на його честь святкується аж шість дат. Празник зачаття, різдва, усікновення голови, перше і друге знайдення голови, третє знайдення голови і собор після празника Богоявлення.

Святий Іване Хрестителю, прехвальний і вселенський апостоле, найкращий сину пустині і справжній друже Христа, моли Його, щоб були помилувані душі наші!