У відомій казці богатир зупиняється на перехресті перед каменем-вказівником: «Ліворуч підеш — коня втратиш, праворуч підеш — життя втратиш, прямо підеш — лишишся живим, але себе забудеш». Не позаздриш й очільнику УАПЦ Митрополиту Макарію, який також опинився у ситуації аналогічного за змістом вибору. Сьогодні ми публікуємо офіційний запит Фонду до Митрополита Макарія, де просимо останнього підтвердити або спростувати кілька питань.

Питання перше. Чи читав Митрополит Макарій Статут Церкви, яку він очолює? Зокрема пункт, де описано вимоги до кандидата у Предстоятелі?

Варто Митрополиту Макарію відповісти, що він читав цей документ, і ми поставимо йому наступне питання: чи звернув він увагу на те, що кандидат у Предстоятелі повинен обов’язково мати ґрунтовні знання з канонічного права та (бажано) вищу богословську освіту? (Див. пункт 6.15 Статуту).

Питання друге. Чи відповідають дійсності оцінки Миколи Івановича Малетича, які ми публікуємо?

Варто Митрополиту Макарію промовити, що це не його оцінки, і ми чемно попросимо його продемонструвати документ, який засвідчує, з якими саме оцінками він 1982 року завершив навчання на заочному секторі Московської Духовної Семінарії. Варто йому погодитися, і ми запитаємо владику Макарія: чи не здається йому, що особа, яка ледь-ледь, на трійки, закінчила навчання на заочному (!) секторі Семінарії (де, як відомо, вимоги до студентів були максимально низькими), не може бути Предстоятелем. «Чому?» — спитає владика Макарій. Й, користуючись порадою когось із підлеглих йому священиків, нагадає нам, що апостоли не мали вищої богословської освіти. «А тому, — відповімо ми владиці Макарію, — що така статутна норма нашої Церкви. Не ми її вигадували і не нам її скасовувати». Відповідно до Статуту нашої Церкви, вища богословська освіта вважається бажаною, а ґрунтовні знання з канонічного права — обов’язковими. Але ж на той час, коли майбутній Митрополит Макарій навчався у Семінарії, серед дисциплін, які там вивчали, канонічного права просто не було. Іншими словами, якщо окрім Московської Семінарії Митрополит Макарій ніде більше не вчився, то він не має не лише ґрунтовних, а й базових знань з канонічного права!

Питання третє. Чи є у Митрополита Макарія вища богословська освіта? Зокрема, чи відповідає дійсності інформація про те, що Митрополит Макарій у середині 2000-х років отримав диплом Івано-Франківської православної богословської академії?

Варто Митрополиту Макарію відповісти «так, я її закінчив», і ми ініціюватимемо незалежне журналістське розслідування про обставини навчання нинішнього Предстоятеля УАПЦ у згаданому закладі. А саме розшукуватимемо його однокурсників. Обов’язково попросимо в адміністрації академії письмові роботи Митрополита Макарія та проведемо лінгвістичний аналіз виконаних ним робіт з усними виступами Предстоятеля. Словом, зробимо усе можливе для того, щоб навіть учню 1-го класу бойківського села на Турківщині стало зрозуміло, навчався чи ні Митрополит Макарій у згаданому закладі… Не солодко буде і навчальному закладові, який видав Митрополиту Макарію диплом про вищу освіту. Адже рекламна кампанія довкола факту надання Митрополиту Макарію диплому Івано-Франківської православної богословської академії може призвести до того, що слава про цю академію ширитиметься усім православним світом.

Зрештою, останнє четверте запитання, яке виникне в тому випадку, якщо Митрополит Макарій пожаліє авторитет Івано-Франківської православної богословської академії і не наполягатиме на тому, що він є її випускником. Тоді ми запитаємо Митрополита Макарія: «Владико, а чому Ви ввели в оману делегатів Всеукраїнського Помісного Собору УАПЦ, який Вас обрав на посаду Предстоятеля? Звісно, норму Статуту про обов’язковість ґрунтовних знань з церковного права можна було заради Вас і скасувати. Але чому Ви чесно не повідомили делегатів Собору про те, що Ваша кандидатура не до кінця відповідає статутним вимогам?

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                   

 

 

Його Високопреосвященству

Митрополиту Київському і всієї України Макарію (Малетичу),

Предстоятелю Української Автокефальної Православної Церкви

Копія: Його Високопреосвященству

Митрополиту Галицькому Андрію (Абрамчуку),

Ректору Івано-Франківської православної богословської академії

 

                                                                            ЗАПИТ

     4 червня 2015 року Всеукраїнським Помісним собором УАПЦ Вас було обрано на посаду Предстоятеля Української Автокефальної Православної Церкви. Як зазначено у Статуті Української Автокефальної Православної Церкви, кандидат на посаду Предстоятеля УАПЦ повинен відповідати, зокрема, таким вимогам: мати богословську освіту, бажано вищу, досвід церковного керівництва і ґрунтовне знання канонічного права» (див. пункт 6.15-а).

Погодившись балотуватися на посаду Предстоятеля УАПЦ на 5-му Всеукраїнському Помісному Соборі (м. Київ, 4-5 червня 2015 р.), Ви тим самим підтвердили, що Ваша кандидатура відповідає вищезазначеним вимогам. А, отже, що у Вас наявні ґрунтовні знання у царині канонічного права.

Нам важко уявити, що архієрей УАПЦ, а тим паче кандидат у Предстоятелі, міг свідомо ввести в оману делегатів 5-го Всеукраїнського Помісного собору УАПЦ. Водночас нам стало відомо, що під час Вашого навчання на заочному секторі Московської Духовної Семінарії, яка на той час була середнім спеціальним навчальним закладом, така богословська дисципліна, як канонічне право, Вами не вивчалася (див. Додаток до цього листа). Відомо також, що канонічне право на той час вивчалося лише у Духовній Академії (права на вступ до якої Ви не мали, оскільки Ви закінчили навчання в Семінарії за другим розрядом). 

У Вашій біографії, що розміщена на офіційному сайті УАПЦ, на жаль, відсутня інформація про наявність у Вас вищої богословської освіти. З другого боку, існують відомості про те, що в середині 2000-х років Ви отримали диплом Івано-Франківської православної богословської академії, ректором якої є Митрополит Галицький, керуючий Івано-Франківською Єпархією Андрій (Абрамчук). 

З уваги на викладене вище шанобливо просимо Ваше Високопреосвященство повідомити наш Фонд про таке:

1) де і за яких умов Вам пощастило здобути академічні знання у царині канонічного права; 

2) чи відповідає дійсності той факт, що Ви є випускником Івано-Франківської православної богословської академії;

3) чому (у випадку, якщо Ви не маєте бажаної для посади, яку Ви сьогодні обіймаєте, вищої богословської освіти і не здобули у духовних навчальних закладах обов’язкових для кандидата у Предстоятелі ґрунтовних знань з канонічного права) Ви приховали від делегатів 5-го Всеукраїнського Помісного собору УАПЦ відсутність у Вас належного для перебування на посаді Предстоятеля освітнього цензу та богословської компетенції. 

Просимо Вас також підтвердити або документально спростувати факт завершення Вами навчання на заочному секторі Московської Духовної Семінарії з оцінками, які містяться у Додатку до цього листа (12 оцінок «посередньо», 6 оцінок «добре», жодної оцінки «відмінно», загальний бал з письмових робіт 3,6).

До того ж прошу Вас підтвердити або спростувати відомості про те, що під час вступних іспитів до Московської Духовної Семінарії Ви отримали оцінку «1» («дуже погано») з російської мови і були зараховані до Семінарії всупереч правилам цього навчального закладу та лише через поблажливість до абітурієнтів з України тодішнього Ректора МДАіС архієпископа Володимира (Сабодана). 

  З належною повагою до Вашого сану та посади,

Наталія Шевчук,

голова Фонду пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                       ДОДАТОК

Во время обучения на заочном секторе Московской Духовной Семинарии Малетич Николай Иванович сдал дисциплины со следующими оценками:

 

  1. Библейская История 3 (три) 
  2. Священное Писание Ветхого Завета 4 (четыре)
  3. Священное Писание Нового Завета 4 (четыре)
  4. Катехизис………………………………………………………………………….
  5. Введение в Догматическое Богословие 3 (три)
  6. Догматическое Богословие 3 (три)
  7. Основное Богословие 3 (три)
  8. Нравственное богословие 3 (три)
  9. Сравнительное богословие 4 (четыре) 
  10. Литургика 4 (четыре)
  11. Гомилетика 3 (три)
  12. Общая Церковная история 4 (четыре)
  13. История Русской Церкви 3 (три)
  14. Руководство для пастырей 3 (три)
  15. Сектоведение 3 (три) 
  16. Церковное пение 3 (три)
  17. Церковнославянский язык 3 (три)
  18. Конституция СССР 4 (четыре)
  19. Древнегреческий язык…………………………………………………………
  20. Латинский язык…………………………………………………………………….
  21. Английский язык…………………………………………………………………
  22. Русский язык 3 (три)
  23. Письменные работы 3,6 (общий балл 3,6) 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Його Високопреосвященству Андрію (Абрамчуку),

Митрополиту Галицькому, 

Керуючому Івано-Франківською Єпархією УАПЦ,

Ректору Івано-Франківської православної богословської академії

 

                                                                            ЗАПИТ

Ваше Високопреосвященство! 

Як зазначено у Статуті Української Автокефальної Православної Церкви, кандидат на посаду Предстоятеля УАПЦ повинен відповідати, зокрема, таким вимогам: мати богословську освіту, бажано вищу, досвід церковного керівництва і ґрунтовне знання канонічного права» (див. пункт 6.15-а).

Однак, як нам стало відомо, що під час навчання Миколи Івановича Малетича (нині — Митрополит Макарій, Предстоятель УАПЦ) на заочному секторі Московської Духовної Семінарії, яка на той час була середнім спеціальним навчальним закладом, така богословська дисципліна, як канонічне право, майбутнім Предстоятелем УАПЦ не вивчалася (див. Додаток до цього листа). До того ж відомо, що ця богословська дисципліна на той час вивчалося лише у Духовній Академії (права на вступ до якої о. Микола Малетич не мав, оскільки закінчив навчання у Семінарії за другим розрядом). 

У біографії Високопреосвященнішого Митрополита Макарія, яка розміщена на офіційному сайті УАПЦ, на жаль, відсутня інформація про можливу наявність у нинішнього Предстоятеля вищої богословської освіти. З другого боку, існують відомості про те, що в середині 2000-х років Митрополит Макарій міг отримати диплом Івано-Франківської православної богословської академії, ректором якої є Ваше Високопреосвященство. 

Беручи до уваги згадане вище, а також бажання Фонду пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія з’ясувати, чи відповідає освітній ценз і богословська компетенція нинішнього Предстоятеля вимогам статуту нашої Церкви, просимо Вас підтвердити або спростувати факт навчання Митрополита Макарія (Малетича) в Івано-Франківській православній богословській академії, ректором якої є Ваше Високопреосвященство. 

Шанобливо, 

Наталія Шевчук,

голова Фонду пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія

 

Прес-служба Фонду пам`яті Блаженнішого Митрополита Мефодія