Текст є, Томосу ще немає. Синод Вселенського Патріархату затвердив текст Томосу про автокефалію для України.

У грудні відбудеться Об’єднавчий собор українського православ’я.

Який наступний крок до самостійної української церкви?

Архієпископ Чернівецький і Хотинський Високопреосвященнійший ГЕРМАН (Семанчук) Української Автокефальної Православної Церкви — на прямому зв’язку зі студією телеканалу ГРОМАДСЬКЕ у програмі «НИНІ ВЖЕ» відповідає на запитання Василя Пехньо про Томос, Собор та обрання нового Предстоятеля Православної Церкви в Україні

Ведучий: Чи церковна спільнота розуміє, коли буде проведено об’єднавчий Собор, чи все ж таки в очікуванні повідомлення Вселенського Патріарха?

Владика: Це ні для кого не секрет, що ми разом з усією Україною з нетерпінням чекали оцього останнього рішення Священного Синоду Вселенської Патріархії щодо долі Української Церкви. Наразі ми чекаємо від Його Всесвятості дати, конкретної дати проведення Собору. Нам було обіцяно, що в скорому часі, буквально за декілька днів Вселенський Патріарх оголосить цю дату. Поки що молимось і сподіваємось, що це з Божою допомогою відбудеться якнайшвидше.

Ведучий: Владико, чи є розуміння, скільки все-таки єпископів різних Церков Православ’я українського готові долучитись до Об’єднавчого собору?

Владика: Наскільки нам відомо, всі архієреї Української Автокефальної Православної Церкви та Української Православної Церкви Київського Патріархату свого часу підписали відповідне звернення до Вселенської Патріархії, до Священного Синоду Константинопольської Матері-Церкви про надання Автокефального статусу Українській Православній Церкві.

Що стосується наших братів архієреїв з Української Православної Церкви, яка перебуває в єдності з Московським Патріархатом, то ми знаємо, що такі єпископи є, хоча точно сказати, скільки їх, ми не можемо. Собор покаже.

Ведучий: Владико, які взагалі настрої в Православ’ї напередодні Об’єднавчого собору? Наразі вже завершальна фаза цього процесу, отже, перемовини відбуваються активно чи, навпаки, вже якось заспокоїлись?

Владика: Ну, всі очікують. Але мені б хотілося правильно розставити акценти. Багато зараз звучить запитань щодо кількості єпископів, але ж Православна Церква це не тільки єпископи, це і священики, це і віруючі парафіяни наших церков, і ці люди очікують так само, як очікуємо ми, архієреї. І от якщо говорити про Церкву в єдності з Московським Патріархатом, то дуже багато представників духовенства, може не єпископату, а духовенства, чекають з нетерпінням, з надією на вирішення питання канонічного статусу церкви. Тому що для багатьох це було таким стримуючим фактором, чому вони не приєднувались до Української Церкви — оцей невизначений канонічний статус. Сподіваємось, що в скорому часі, як говорить Вселенська Патріархія. Ми слідкували за перебуванням пана Ростислава Павленка в Константинополі під час проведення засідання Синоду. Сподіваємось, що це питання буде вирішено дуже швидко.

Ведучий: Владико, відомо, що на Синоді Вселенського Патріархату було прийнято рішення і про текст, воно не публікується чи церковна спільнота знає про зміст цього документа, саме Томосу, цієї грамоти про Автокефалію? Друге запитання: було відомо, що утверджено Статут майбутньої Церкви. Що ним передбачатиметься, як відбуватиметься управління українською помісною церквою в майбутньому, зокрема, як буде відбуватися передача церков, земель, усього майна, що перебуває в різних церквах, під покров однієї Церкви?

Владика: По-перше, хочу сказати, якщо ми, архієреї, підписали звернення до Вселенського Патріарха, то вважаємо Його духовним провідником нашим. Нашим духовним батьком. Тому ми цілковито довіряємо Його Всесвятості і Священному Синоду Вселенської Патріархії. Чому довіряємо? Бо ми знаємо, що вони однозначно дбають про благо, про добро Української Церкви. Текст Томосу, якщо подивитись в історичному розрізі, більш менш стандартний. Багато хто говорить, що він подібний до тексту Томосу, виданого Вселенською Патріархією Православній Церкві в Польщі 1924 року. Так говорять. Поки що тексту ми не знаємо. Він буде вручений новообраному Предстоятелю Православної Церкви в Україні.

Що стосується Статуту, то, наскільки мені відомо, це ще не Статут, це проект Статуту, а Статут буде прийнято Церквою, єпископами, які зберуться в скорому часі, в грудні місяці, на цей об’єднавчий чи, можна сказати, установчий Собор Православної Церкви в Україні.

Про остаточне створення єдиної незалежної Української Православної Церкви в ефірі програми «Нині вже» на Громадському повідомив і радник президента України, директор Національного інституту стратегічних досліджень Ростислав Павленко.

Він наголосив, що на останньому засіданні Синоду Вселенського Патріархату ухвалили всі необхідні для цього рішення.

«Синод закінчився тим, що було ухвалено всі документи, які необхідні для створення незалежної Української Православної Церкви. Це включає текст Томосу, який був погоджений на Синоді, і більше не потребує ніякого додаткового підтвердження. Відтак не потрібно наступних синодів», — наголосив Павленко.

Він зазначив, що, на його думку, єдина Українська церква буде сформована до кінця року.

«Я думаю, що, в будь-якому разі це питання тижнів», — резюмував радник президента.

Раніше Павленко заявив, що наступного тижня стане відомо, коли відбудеться об’єднавчий собор єдиної Української Православної Церкви.

Також Павленко заявив, що Вселенський Патріарх Варфоломій вручить Томос про автокефалію обраному патріарху єдиної Української церкви, а до того його текст не буде опублікований.

Нагадаємо, 29 листопада Синод Вселенського Патріархату підготував статут (конституцію) майбутньої Української церкви, але не назвав дату проведення Об’єднавчого собору.

19 листопада у Константинополі офіційно підтвердили намір надати Україні Томос, а також повідомили, що Об’єднавчий собор відбудеться у грудні.

11 жовтня Синод Вселенського Патріархату підтримав продовження надання автокефалії України, а також офіційно затвердив, що церквою-матір’ю України є Константинополь. Також Синод визнав недійсною анафему глави УПЦ КП Філарета.

Помісна церква — це об’єднання всіх православних вірян, яке створюється за територіальним принципом. Помісна церква виступає на противагу вселенській, стає незалежною та самоврядною на території певної держави та зазвичай узгоджується з політико-адміністративним поділом і державними кордонами.

Джерело Громадське телебачення