Щорічно 24 травня християни світу відзначають День слов’янської писемності та культури, День пам’яті великих просвітителів Кирила і Мефодія. Це свято пов’язанез іменами святих рівноапостольних братів Кирила і Мефодія – слов’янських просвітителів, творців слов’янської азбуки, проповідників християнства, перших перекладачів богослужбових книг з грецької на слов’янську мову.Саме вони – болгарські просвітителі Кирило і Мефодій – створили першу слов’янську азбуку, яку ми використовуємо дотепер. Азбука отримала назву кирилиця –від імені молодшого з братів.
Історія кирилиці нерозривно пов’язана з православ’ям. Застосовуючи створену азбуку, брати переклали з грецької Святе Письмо і низку богослужбових книг.Першими словами, написаними слов’янською азбукою, були рядки пасхального Євангелія від Іоанна:«Спочатку було Слово, і Слово було у Бога, і Слово було Бог».
Життєвий подвиг Кирила і Мефодія невипадково прирівнюють до апостольського, називаючи їх «первоучителями» слов’ян. До лику святих рівноапостольні Кирило і Мефодій зараховані в давнину. Руська Православна Церква вшановує пам’ять рівноапостольних просвітителів слов’ян з XI століття.
Кирило і Мефодій родом з македонського міста Солунь (тепер Салоніки, Греція). Мефодій був старшим із семи братів, молодшим — Костянтин. Ім’я Кирило він отримав під час постригу в чернецтво вже перед самою смертю.
З «Повісті минулих літ» ми дізнаємося, що одного разу слов’янські князі відправили до візантійського царя Михайла послів зі словами:«Земля наша хрещена, але не маємо вчителя, який би наставив і навчив нас і пояснив святі книги. Адже не знаємо ми ні грецької, ні латинської, одні вчать нас так, а інші інакше, від цього не знаємо ми ні накреслення літер, ні їх значення. І пошліть нам вчителів, які б могли нам розповісти про книжкові слова і про зміст їх». Тоді викликав до себе цар Михайло двох учених братів Кирила і Мефодія… «і вмовив їх цар, і послав їх у Слов’янську землю до Ростислава, Святополка і Коцела. Коли ж брати ці прийшли, почали вони складати слов’янську азбуку та переклали Апостол і Євангеліє. Сталося це 863 року. І раді були слов’яни, що почули про велич Божу своєю мовою».
Брати Кирило і Мефодій стали символом слов’янської культури в усьому християнському світі. Ми вшановуємо пам’ятьі віддаємо подяку цим святим братам.